25. června 2012 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výhrady ČSSD ke kauze CASA jsou pokrytecké, tvrdí Nečas

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) a ministři vnitra Jan Kubice a spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by se podle opoziční ČSSD měli urychleně vyjádřit k nedávným výrokům ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že v kauze vyšetřování nákupu letadel CASA policie útočí na demokratický systém.

Pokud bude Nečas mlčet, vystaví se podezření, že s Kalouskovými výroky sympatizuje a ani jemu není aktivita policie v případu po chuti, napsal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nečas reagoval slovy, že výhrady ČSSD jsou licoměrné.

Kalousek v neděli v České televizi prohlásil, že obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém. Parkanovou, o jejímž vydání k trestnímu stíhání bude rozhodovat sněmovna, hájil už v minulém týdnu.

ČTĚTE VÍCE:

"ČSSD pokládá situaci, v níž významný člen vlády obviňuje policii z nezákonného jednání a nedemokratických aktivit, za velmi závažnou," zdůraznil Sobotka. Výroky ministra financí mohou být podle něj velkou částí veřejnosti vnímány jednak jako útok na nezávislou práci policie, jednak jako indicie toho, že policie nepracuje objektivně a že může dokonce jednat účelově na čísi objednávku.

Premiér Nečas ve stanovisku, které poskytl jeho mluvčí Michal Schuster upozornil, že sociální demokraté ještě nedávno v souvislosti s obviněním bývalého hejtmana Davida Ratha hovořili o politické objednávce na likvidaci nepohodlného opozičního politika a dvojí policii.

"Proto jsou jejich výhrady k ostatním licoměrné. Na druhou stranu si nemyslím, že nám hrozí policejní stát kvůli rozdílným právním názorům na jeden problém," podotkl předseda vlády. Za vhodné považuje situaci okolo kauzy uklidnit.

Vyjádřit se zatím nechce ani ministr vnitra Kubice

Ministr financí Kalousek na požadavek ČSSD reagoval poznámkou, že ani tak nehájí Parkanovou, ale hájí desetileté konzistentní odborné stanovisko svého ministerstva. "Pod toto odborné stanovisko se Bohuslav Sobotka podepsal častěji než já," dodal ministr.

Ministr vnitra Kubice předpokládá, že k věci se bude možné vyjádřit poté, co se svým stanoviskem Kalousek seznámí vládu. "Pro mne jako pro ministra vnitra je zárukou právního jednání dozorující státní zastupitelství, které dozoruje i tento případ," uvedl v prohlášení pro média. Ministr Pospíšil přes svou mluvčí Petru Hrubou vzkázal, že práci policie mu nepřísluší komentovat.

Sobotka uzavřel, že vzhledem k opakovaným snahám TOP 09 o politizaci kauzy je jediným rozumným východiskem ve sněmovně hlasovat pro vydání Parkanové ke stíhání, aby se někdejší ministryně obrany mohla obhájit před nezávislým soudem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!