Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS a TOP 09: Čas na dohodu je šest dní. Jinak budou volby

Premiér Petr Nečas na briefingu k aktuální politické situaci. Požadavky Věcí veřejných považuje za vydírání a ultimáta, která odmítá.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas na briefingu k aktuální politické situaci. Požadavky Věcí veřejných považuje za vydírání a ultimáta, která odmítá. | foto: ČTK

PRAHA Předseda ODS a premiér Petr Nečas bude s VV o jejich požadavcích jednat. Navrhne například zrušení tří ministerstev. Zároveň však má jasné podmínky pokračování stávající koalice. Buď se na nich všechny tři strany do úterý dohodnou, nebo ODS podpoří urychlenou přípravu předčasných voleb. Ve stejném duchu vystoupila i TOP 09.

Personální jednání s TOP 09 a stranou Věci veřejné svolal premiér na čtvrtek. "Mezi pátkem a pondělím poskytnu koaličním politikům čas pro velikonoční rozjímání a zpytování svědomí," popsal plány na další dny. 

CO BY OHROZIL PÁD VLÁDY:

"Časovým limitem pro rozhodnutí, zda lze situaci řešit na půdorysu stávajících poslaneckých klubů, je pro ODS úterý 10. dubna," stanovil termín vyřešení vládní krize premiér.

Na tento den svolal třístranné jednání, jehož výsledkem podle jeho slov musí být dohoda o pokračování reformní vlády rozpočtové odpovědnosti s bezpečnou většinou v Poslanecké sněmovně. Odmítl tak možný vznik menšinové vlády ODS a TOP 09 s podporou VV. Součástí dohody musí podle premiéra být i dohoda na legislativních krocích, které umožní stabilizaci veřejných financí.

Anketa

Jaké preferujete řešení současné vládní krize?

Rychlé předčasné volby 5596
Dohodu stávající koalice o pokračování vlády 1956
Menšinovou vládu ODS a TOP 09 489

"Současně navrhnu revizi vládního programového prohlášení. Je korektní a férové otevřeně sdělit české veřejnosti, které části vládního programu nebudou realizovány," uvedl Nečas.

I TOP 09 dala VV jasné podmínky. Pokud nepřistoupí na rozpočtové škrty a budou klást další požadavky,TOP 09 s nimi ukončí spolupráci. Stejně jako ODS pak TOP bude žádat volby. "TOP 09 je přesvědčena, že nejen ji, ale i veřejnosti došla trpělivost s nepřijatelným politickým stylem strany VV," přečetl prohlášení místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dále uvedl, že pokud do úterý 10. dubna nebude dohoda na koaličních škrtech, vláda skončí. Kalousek zdůraznil, že TOP 09 o předčasné volby nestojí.  

O tři rezorty méně?

Premiér přišel zároveň s překvapivou zprávou, že navrhne, aby do konce letošního roku byla zrušena tři ministerstva. Jako součást vládních úspor. Zrušení některých ministerstev v minulosti požadovaly VV. O jaká ministerstva by se mělo jednat, neupřesnil. "To je otázkou dalších jednání," konstatoval pouze. Problém se zrušením úřadů by neměla ani TOP 09.

Analytici: Teď už by investoři pád vlády neignorovali

"Je pravděpodobné, že by už finanční trhy neignorovaly tuzemskou politickou situaci tak jako doposud. Zvlášť když se západní část Evropy stále potýká s dluhovou krizí a směřuje do recese."

... VÍCE ČTĚTE ZDE

"V případě, že se v úterý nedohodneme, nebo ve středu na vládě neschválíme kroky nezbytné pro přípravu státních rozpočtů na roky 2013 a 2014, ODS navrhne a podpoří urychlené konání předčasných voleb," řekl následně premiér Nečas. Volby by se konaly 22. a 23. června.

Před případným rozpuštěním sněmovny je ale podle premiéra nutné schválit legislativní kroky nezbytné pro přímou volbu prezidenta.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...