Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volby mohou být do léta, vzkázal prezident Klaus

Česko

  14:24aktualizováno  14:56
PRAHA - Nechci žádné meziřešení, uvedl k současné vládní krizi prezident Václav Klaus. Buď se koaliční strany mají rychle dohodnout a pokračovat ve vládě, nebo by se měly co nejdříve uskutečnit předčasné parlamentní volby.

Premiér Petr Nečas se vyjadřuje k aktuální politické situaci. foto: ČTK

"Jsem proti nějakému meziřešení. Proti nějakému úřednickému řešení," odmítl prezident možnost, že by se vlády v Česku po případném rozpadu koalice ujal úřednický kabinet.

Podle něj by se strany měly primárně snažit nalézt dohodu. "Pokud k ní nedojde, pak jsem pro předčasné volby. Ale ne kdoví kdy. Pokud předčasné volby, tak hned. Pokud předčasné volby, tak před létem," řekl jasně prezident.

CO BY OHROZIL PÁD VLÁDY?

"Jak jsem tak počítal ty různé termíny, tak myslím, že by se to do letošního léta dalo stihnout," dodal.

Anketa

Jaké preferujete řešení současné vládní krize?

Rychlé předčasné volby 5596
Dohodu stávající koalice o pokračování vlády 1956
Menšinovou vládu ODS a TOP 09 489

Zároveň naťukl, co ve středu ráno zaznělo při jeho rozhovoru s premiérem Petrem Nečasem (ODS). "Rozumím premiérovi, že si myslí, že by se měla ztišit silná slova a zahájit jednání a konzultace po Velikonocích. Po uplynutí několika dní se snad emoce trochu zklidní," uvedl Klaus. K definitivnímu vyřešení situace na politické scéně tak možná dojde až po svátcích.

K TÉMATU:

Na dotaz novinářů uvedl, že se do vládní krize výrazně vkládat zatím nechystá. "Koordinace prezidentem republiky je posledním stádiem, když selžou všechna další. Myslím, že teď je to stoprocentně na premiérovi," řekl prezident. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!