Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasův veletoč: od 'závažného případu' Rath k 'absurdnímu dramatu' Nagygate

Expremiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Petr Nečas | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Padni komu padni. Oblíbené heslo českých politiků vždy prosazoval i Petr Nečas. Hodnotil ale práci policie vždy stejným metrem? Jeho středeční plamenný projev vyzněl jako tvrdá obžaloba vrchního žalobce Ivo Ištvana. Server Lidovky.cz přináší srovnání, jak komentoval práci policie v předchozích politických kauzách.

Nečas a kauza NAGYOVÁ

NA ZAČÁTKU
Padni komu padni tentokrát chybělo. Když vypukla kauza týkající se Nečasovy blízké spolupracovnice a zároveň partnerky Jany Nagyové, hovořil tehdy ještě premiér Nečas o práci policie opatrně, byť neopomněl poukázat na pochybnosti, které ke kauze měl.

 • "Očekávám, že orgány činné v trestním řízení urychleně sdělí důvody, které vedly Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a státní zastupitelství k takto rozsáhlé akci," uvedl na začátku celé kauzy 13. června.
 • Poté ale hned vznesl pochybnosti: "V této souvislosti mě nemůže nepřekvapit fakt, že údajnou trestnou činnost prováděnou lidmi s trvalým bydlištěm v Praze, dozoruje pobočka Vrchního státního zastupitelství Olomouc v Ostravě... Podobné účelové změny typu státních zastupitelství byly ve své době právem kritizovány v kauze Jiřího Čunka," zpochybnil přidělení případu týmu Ištvanových žalobců.

PO MĚSÍCI
Poté co však Nejvyšší soud "vyňal z pravomoci policie a státních zástupců" trojici bývalých poslanců a Ištvan následně stáhl žádost o Nečasovo vydání k trestnímu stíhání, vystoupil Nečas s ostrou kritikou vrchních žalobců.

 • "Policejní zákrok byl nepřiměřený. Zadržení jedné ženy komandem 12 policistů v kuklách je dehonestující a jen potvrdilo, že jsou používány brutální a nátlakové metody," uvedl Nečas k zadržení Nagyové.
 • "Z posledních výroků pana vrchního státního zástupce jsem naprosto konsternován. Jeho nejnovější svěží intelektuální teorie, se kterou hodlá přijít, a sice že začne rozlišovat jednání podle budov a on zřejmě ví, kde se co jednalo a kde se co říkalo, už dosahuje rozměru absurdního dramatu. Nikoli absurdní komedie, protože tady končí legrace," kritizoval Ištvana. (VÍCE ZDE.)

Nečas a kauza PARKANOVÁ

Rok před vypuknutím "Nagygate" (resp. podle Nečase "Ištvangate") žila politická scéna kauzou exministryně obrany Vlasty Parkanové. (Policie požádala o vydání poslankyně k trestnímu stíhání kvůli nákupu letounů CASA.) Nečas se ve sněmovně rozčílil, později ale sám připustil, že je potřeba odpovědět na nejasnosti v kauze a souhlasil s jejím vydáním. 

 • "Kromě toho mi dovolte říci poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků, to asi by nebyl ten správný krok," prohlásil tehdy rázně Nečas. když padla řeč na jeho demisi. (VÍCE ZDE)
 • "Nedovedu si představit, že by sněmovna nevydala poslankyni Parkanovou k tomuto řízení," souhlasil ale později s vyšetřovateli.

Nečas a kauza RATH

Zatímco nyní by byl expremiér Nečas nejradši, kdyby Ištvan případ kolem Nagyové vzdal, zadržené propustil a pokud možno ještě rezignoval na svou funkci, u kauzy opozičního poslance Ratha si přál, aby ji žalobci dotáhli do konce.

 • "Co se týče pana hejtmana poslance Ratha, je to v rukou orgánů činných v trestním řízení. Jedná se o informace, které jsou dostupné z médií, o závažný případ a já pevně věřím, že orgány činné v trestním řízení dovedou tento případ až do konce a kompletně rozpletou celou tuto záležitost," prohlásil loni v květnu Nečas.

Tehdy Nečas také přesvědčoval veřejnost, že někteří jiní politici - zřejmě měl na mysli zejména ty z jeho strany - se nechovají nekale jako Rath.

 • "Znovu opakuji, bylo by nesmírně špatné, kdyby vznikl dojem, že jako Rath jsou všichni politici. Já myslím, že i ze způsobu vyjadřování je zjevné, že někteří z nás nejsou Rathové, a myslím si, že i v těchto věcech nejsme jako on," uvedl Nečas loni v květnu.

O rok a měsíc později obvinila policie hned tři bývalé poslance ODS - Tluchoře, Fuksu a Šnajdra - z korupce. Krom toho chtějí policisté stíhat i Nečase, ale žádost o jeho vydání museli prozatím stáhnout. Rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž plány žalobců zkřížilo. Ištvan se nyní snaží najít novou cestu, jak v trestním řízení pokračovat.

Zlomové usnesení

 • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

 • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

 • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

 • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...