Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nechal mě sledovat Rittig, řekl Randák u soudu. Přečtěte si obžalobu

Česko

  10:10aktualizováno  12:44
PRAHA - Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák u soudu odmítl vinu v kauze zveřejnění odměn Jany Nagyové, někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Obžaloba Randáka a bývalou zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou viní z neoprávněného nakládání s osobními údaji, zveřejnění odměn prý výrazně zhoršilo pověst Nagyové.

Karel Randák foto: ČTK

Nečasova spolupracovnice Nagyová byla nedávno obviněna ze zneužití pravomoci a podplacení, což stálo Nečase posty předsedy vlády i ODS.

Obžaloba tvrdí, že Pikorová, která pracovala na úřadu vlády jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek členovi správní rady Nadačního fondu proti korupci Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích.

Pásky za leden a březen 2011 obsahovaly nejen údaje o platu a výši odměn, ale také jméno a příjmení Nagyové či údaj o její zdravotní pojišťovně. Randák dokumenty údajně předal internetovému deníku Insider, který je 16. ledna 2012 zveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:

"Poškozené Mgr. Janě Nagyové bylo závažným způsobem zasaženo do soukromí a osobního života, neboť poškozená se poté stala veřejně známou, ačkoliv není veřejnou osobou, výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození na cti. Lidé ji do současné doby poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob," uvedla státní zástupkyně Martina Adámková u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal obžalobu projednávat.

Nagyová měla obavy z vydírání

Dodala, že Nagyová byla ze strany neznámých osob bezdůvodně žádána o finanční výpomoc, měla obavy z vydírání a stávala se terčem "nadávek a nepříjemných poznámek".

Nagyová je nyní ve vazbě, kam ji poslal soud za to, že nechala sledovat vojenskými špiony manželku odstupujícího premiéra Petra Nečase. Vedle toho ji policie viní z podplácení třech bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy - VÍCE ČTĚTE ZDE.

Obžalovaným hrozí až pět let vězení, protože čin údajně spáchali prostřednictvím médií.

Rittig spolupracoval s nagyovou, tvrdí Randák

Randák u soudu řekl, že se necítí vinen. Obviněním prý měl být odstraněn ze scény v době, kdy se protikorupční fond zabýval kauzou dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. Fond tehdy Rittiga obvinil z toho, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun za provize z pražského dopravního podniku, lobbista to ale popřel. Podle Randáka Rittig již v té době spolupracoval s Nagyovou a nechal ho sledovat soukromou bezpečnostní agenturou.

Randák připustil, že se s Pikorovou na podzim roku 2011 scházel. Důvodem prý bylo to, že žena měla zájem pracovat pro fond. Žádné výplatní pásky mu nepředala, řekl. Pikorová se ze soudního jednání omluvila a využila svého práva odepřít výpověď.

Plat Jany Nagyové

Podle zveřejněných informací brala Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 000 korun, mzda se jí ale díky odměnám a příspěvkům několikanásobně zvýšila. Například jeden měsíc měla prý na výplatní pásce celkem 273 000 korun hrubého, tedy zhruba 190 000 korun čistého.

U soudu svědčily dvě mzdové účetní z úřadu vlády. Randákův advokát Petr Kočí poté řekl novinářům, že k informacím na páskách se podle něj mohlo dostat velké množství osob. "Z výslechů vyplynulo, že úřad vlády měl neskutečný nepořádek v nakládání s výplatními páskami - žádné předávání nebylo nijak evidováno," naznačil, na čem bude zakládat Randákovu obhajobu.

Soudkyně Dana Šindelářová odročila hlavní líčení na 15. července, kdy vyslechne další svědky. Zatím není vyloučeno, že by se mezi nimi mohli objevit i Nagyová a Nečas.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!