Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Necháme regulérní výsledky, řekla Klasnová. VV volí šéfa

Česko

  11:58
PRAHA - Přímá volba předsedy VV odstartovala ve čtvrtek v noci. Lze však věřit, že výsledky nebudou zmanipulované? Pochybnosti, zda nejsou výsledky véčkařských voleb ovlivňované, zasela poznámka Kateřiny Klasnové na tajné nahrávce.

Původní pětice kandidátů na předsedu Věcí veřejných: Vít Bárta (odstoupil), Radek John, Michal Babák (odstoupil), Dagmar Navrátilová a Karolína Peake. foto: Věci veřejné

"Necháme normální regulérní výsledky, skutečně ať to sami vidíme," prohlásila na nahrávce stranických špiček, kterou někdo tajně pořídil a zveřejnil, místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová. Důvěryhodnost volby šéfa VV, která je v kompetenci registrovaných véčkařů, je tím značně narušená.

CO ZAZNĚLO V NAHRÁVCE O VOLBĚ PŘEDSEDY? KDO SE O TENTO POST UCHÁZÍ? ČTĚTE VÍCE

Vedení VV omlouvá svá slova opilostí a trvá na tom, že véčkařské volby byly regulérní vždy. A bude tomu prý i tentokrát. "Agregovaná čísla pro kandidáty uvidí jenom dva notáři," tvrdí volební manažer strany Pavel Dobeš. Možnost, že by někdo mohl výsledky zfalšovat, odmítá.

Hlasovací systém provozuje nezávislá společnost, jejíž server je zabezpečen tak, aby se ani ona sama k výsledkům nedostala. "Možnost přístupu má jen ten daný hlasující," uvedl Dobeš.

Ochrana proti hackerům
Hlasování je zabezpečeno i pro případ, že by se ho pokusil nabourat nějaký hacker. "Kdyby došlo k napadení, tak je systém připravený rekonstruovat výsledek ke konkrétní vteřině," vysvětlil Dobeš.

Před hlasováním bylo pro volbu správně registrováno 5843 véčkařů. Ti všichni předložili nejen mailovou adresu, ale také adresu svého bydliště a číslo mobilního telefonu, kam jim VV zaslaly ověřující kódy. Další zhruba dvojnásobek véčkařů, kteří jsou registrovaní pouze přes mail, nemají právo volbu předsedy ovlivnit. Mohou se ale účastnit například stranických referend.

Vítěz volby ale nebude mít zcela vyhráno. Potvrdit ho bude muset ještě nadpoloviční většina delegátů na konferenci, která proběhne koncem května.

VOLIT SE BUDE DO PONDĚLÍ, PAK ROZHODNE KONFERENCE

Přímá volba předsedy VV odstartovala ve čtvrtek ve 22 hodin a potrvá až do pondělních 22 hodin. Podmínkou platnosti hlasování je účast alespoň desetiny véčkařů, to znamená asi 600 registrovaných. Následující víkend 28. a 29. května proběhne v Hradci Králové konference VV, kde zvoleného předsedu budou muset potvrdit delegáti nadpoloviční většinou hlasů. Pokud se tak nestane, má zvolený předseda stále šanci. V nové volbě ale musí získat více než 75 procent hlasů hlasujících členů Strany a registrovaných příznivců. Pokud by ani poté neuspěl, následovala by volba nová.

Budou véčkaři odcházet?
Podezřelá vyjádření na nahrávce, která se týkají nejen volby předsedy, ještě více vypjala atmosféru ve straně. Potvrzují to i někteří regionální šéfové, kteří navíc zvažují své setrvání.

"Ta situace teď opravdu není pěkná. Rozhodnu se až po sjezdu, jestli ve straně zůstanu," sdělil LN například Josef Balín, předseda klatovské organizace. "Volit budeme, musí to ale vysvětlit. Musí se prokázat i financování strany," řekla LN Jarmila Dušková, předsedkyně organizace v Chebu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat