27. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechtěla jsem být Bond v sukni, StB jsem odmítla, tvrdí šéfka ANO v Praze

Radmila Kleslová, nová předsedkyně pražské buňky ANO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová, nová předsedkyně pražské buňky ANO | foto: Praha10.cz

PRAHA Chtěla prý pracovat v diplomacii. Proto ji komunisté prověřovali a proto je podle svých slov vedena v záznamech rozvědky pod krycím jménem Lia. "Když mi ale potom nabídli místo ve špionáži, odmítla jsem," tvrdí nová šéfka pražské buňky ANO Radmila Kleslová v rozhovoru pro Lidovky.cz. Tvrzení, která se už i před lety objevila v médiích, jsou podle ní nesmyslná.

Server Lidovky.cz chtěl s Radmilou Kleslovou hovořit přímo. Předsedkyně pražské ANO však trvala na písemném zaslání otázek. Rozhovor tak nakonec vznikal korespondenčně.

Lidovky.cz  Jak jste se dostala ke spolupráci s ANO? Je známo, že jste dříve lobbovala pro Agrofert Andreje Babiše.
S Andrejem Babišem se znám řadu let. Když založil své politické hnutí, mluvili jsme spolu o jeho záměrech a cílech.

Lidovky.cz  Byl to tedy on, kdo vás poté požádal o spolupráci při hledání kandidátů ANO pro komunální volby?
Žádné kandidáty pro ANO jsem nehledala. Ano, i já jsem se to o sobě dočetla, ale opakuji, že to není pravda.

Lidovky.cz  Kdy jste začala uvažovat o odchodu z ČSSD? Jsou nějaké konkrétní věci ve straně, které vás k rozhodnutí vedly?
O tom, že osobně pomohu Andreji Babišovi, jsem začala přemýšlet po loňských volbách. Řada schopných lidí z jeho okolí totiž tehdy přešla do exekutivy a v hnutí ANO museli novou situaci řešit. Na odchod z ČSSD, jejíž členkou jsem byla 20 let, jsem se připravovala několik měsíců. Se svým záměrem jsem se nijak neskrývala, naopak jsem o něm mluvila se svými kolegy i s předsedou Bohuslavem Sobotkou. Ten mým důvodům porozuměl.

Lidovky.cz  Od koho konkrétně přišla nabídka stát se předsedkyní pražské buňky ANO? Váhala jste s přijetím nabídky?
Do funkce předsedkyně pražské ANO mě nominovali oblastní předsedové hnutí a poté mě v souladu se stanovami jmenoval výbor ANO. S přijetím této nabídky jsem neváhala.

PSALI JSME:

Lidovky.cz  Jak si vysvětlujete slova premiéra Sobotky, že vás Babiš požádal o pomoc ve chvíli, kdy "pražské ANO začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09 spojení s nejrůznějšími kmotry a kmotříky"? (VÍCE ČTĚTE ZDE) Je vaším úkolem vyčistit pražské ANO od těchto vazeb?
Jsem si jistá, že Bohuslav Sobotka neměl v úmyslu poškodit ani mě, ani hnutí Andreje Babiše. A stejně tak naopak. Domnívám se, že to bylo pouhé nedorozumění, na kterém se v daném okamžiku podílel pravděpodobně i nepřiměřený titulek na jednom ze serverů. Až se oba pánové osobně setkají, jistě si vše vysvětlí. Hnutí ANO chci pomoci se svými mnohaletými zkušenostmi z komunální politiky.

Lidovky.cz  Platí stále, že lídrem ANO v Praze bude exprimátor Jan Kasl? Nebo máte sama coby předsedkyně pražské ANO ambice na tuto pozici?
Pokud vím, do čela pražské kandidátky ANO v podzimních volbách se postaví pan Jan Kasl. Já osobně tuto ambici nemám a nikdy jsem neměla.

Lidovky.cz  Neobáváte se, že stranu může poškodit vaše minulost, která se nyní přetřásá v médiích?
O mé minulosti řada novinářů neříká pravdu. Nebyla jsem rozvědčicí, naopak, když mně byla taková práce nabídnuta, jednoznačně jsem ji odmítla. Nikdy jsem totiž neměla ambici stát se Jamesem Bondem v sukni. Nikdy jsem také ani nevybírala, ani neškolila žádné adepty špionáže. To už je naprostý nesmysl. V době, kdy jsem byla zaměstnankyní Federálního ministerstva vnitra, jsem byla mladou právničkou s minimem zkušeností, výběr špiónů by byl tehdy rozhodně nad moje síly.

Lidovky.cz  Kde jste tedy pracovala po vystudování práv a co bylo vaším úkolem?
Po absolvování právnické fakulty v roce 1986 jsem nastoupila do podniku Centrotex. Poté jsem pracovala na právním oddělení podniku Zelenina Praha. Zaměstnankyní Federálního ministerstva vnitra jsem se stala až v průběhu roku 1988 s cílem nastoupit nakonec do diplomatických služeb. Na ministerstvu zahraničních věcí mně tehdy totiž sdělili, že toto prověření je podmínkou. Řadu měsíců jsem tedy byla prověřována, a když mně v průběhu těchto prověrek byla nabídnuta práce v zahraniční rozvědce, tak jsem ji odmítla a hledala si nové zaměstnání. A potom přišel Listopad.

Lidovky.cz  Jak se potom podle vás dostala do Archivu bezpečnostních složek vaše identifikační karta, podle níž jste měla působit v tzv. nelegální rozvědce Státní služby?
První správa federálního ministerstva vnitra mě skutečně prověřovala, takže záměr vyslat mě do zahraničí tehdy asi skutečně měli. Proto mě zřejmě evidovali. Ale opakuji, že jsem nabídku rozvědky v létě 1989 odmítla a začala si hledat novou práci.

Lidovky.cz  Uvádíte, že máte lustrační osvědčení - reflektovalo toto ověření právě i zmíněný dokument, který tvrdí, že jste pracovala pro rozvědku? Je to osvědčení podle tzv. malého či velkého lustračního zákona?
Už po několikáté opakuji, že mně bylo v roce 1998 vystaveno negativní lustrační osvědčení, podle tzv. "velkého lustračního zákona".

Lidovky.cz  Položilo vám tyto či obdobné otázky k vaší minulosti i vedení ANO před vaším angažmá v pražské buňce?
Nemuselo. O své minulosti jsem nikdy nelhala, ani jsem ji neskrývala. Neměla a nemám k tomu žádný důvod. Nikdy jsem nedělala nic protizákonného, nikdy jsem nikomu neublížila, ani jsem nikoho nepoškodila.

Najdete na Lidovky.cz