Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Necítím se vinna, brání se v kauze ProMoPro náměstkyně ministra

ProMoPro (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ProMoPro (ilustrační) | foto: Lidové noviny

PRAHA Mezi dvanácti obviněnými v kauze ProMoPro je i Jana Hendrichová, náměstkyně tehdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry během v době českého předsednictví EU. Úřednice se však cítí nevinna a chce podat stížnost.

Vedle tří Vondrových podřízených je stíháno devět podnikatelů. Skupinu policie podezírá z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

ČTĚTE TAKÉ:


Hendrichová se ale proti obvinění hodlá bránit. "Podám stížnost, necítím se vinna," informovala LN. Nechtěla upřesnit, ž čeho přesně je obviněna. "Rozhodně nejsem obviněna z praní špinavých peněz," řekla jen. Své bývalé podřízené se zastal i Vondra. "Jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu," napsal. 

Nečas: Doufám, že Vondra přijme odpovědnost

Premiér Petr Nečas (ODS) předpokládá, že ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s předraženými zakázkami pro firmu Promopro.

Klíčovou roli při přípravě smlouvy se společností ProMoPro hráli vedle Hendrichové šéfové odborů logistiky a organizace Radomír Karlík s ředitelem odboru rozpočtu a veřejných zakázek Davidem Mlíčkem. Karlík je nyní na zastupitelském úřadě v Damašku v Sýrii, Mlíčko pracoval v advokátní kanceláři MT Legal. Hendrichová však netuší, zda obvinění putovalo i k nim. "Od té doby, co jsem to obdržela, jsem s nimi nebyla v kontaktu.

Podle serveru E.15 je mezi obviněnými i majitel společnosti ProMoPro Jaroslav Veselý. "Nebudu se k tomu zatím vůbec vyjadřovat," reagoval jen na dotaz serveru Lidovky.cz. V minulosti však řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů prý nic nevěděl.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Společnost ProMoPro zajišťovala během předsednictví dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Zakázku získala firma bez výběrového řízení. Podle dřívějších vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem využití jednacího řízení bez uveřejnění to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě tato společnost.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!