5. srpna 2011 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nedarujte krev, chtějte peníze, vyzývá sdružení

Odběr krve (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr krve (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA I když dárců krve přibývá, podle Evropské unie jich v České republice stále není dost. Zásoby krve docházejí především v době letních prázdnin. A právě před dovolenými Sdružení dárců krve vyzvalo své členy, aby si za jinak neplacené odběry nechali platit. Sdružení tak chce protestovat proti vládním zdravotnickým reformám a zvyšování DPH u potravin či léků.

"Docházejte na transfuzní stanice jen na pozvání a požadujte za odběr plnohodnotné krve 6 tisíc korun, za odběr plazmy tisíc korun," vyzývá předseda organizace Jaroslav Kotrman.

PODÍVEJTE SE, JAKÉ BUDOU ZMĚNY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Sdružení už podobné akce odporu vyhlásilo několikrát. Protestovalo tak proti zvyšování cen energie nebo proti exministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS). "Tehdy to nemělo žádný dopad na chování dárců," vzpomínal Tomáš Cikrt, mluvčí bývalého ministra. Ani místopředseda Společnosti pro transfuzní lékařství Jiří Masopust v současné době nezaznamenal výrazný úbytek dárců.

Křišťálová lupa 2011

Od podobných výzev se distancoval Český červený kříž i transfuzní společnost. "Připadá mi naprosto nevhodné dožadovat se takovým způsobem nějakých změn," řekl Masopust. "Kšeftování" s lidskou krví odmítl i šéf České lékařské komory Milan Kubek.

hsHelena Stinglová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!