Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nedostali jste své dítě do primy? Nelitujte

Žáci základní školy - ilustrační foto.

Žáci základní školy - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

PRAHA - Objektivní způsob přijímání na víceletá gymnázia není možný už proto, že mezi uchazeči jsou obrovské vývojové rozdíly.
  22:00

Možnost hlásit se už v prvním kole přijímacího řízení na tři střední školy, která u nás existuje teprve od loňska, přináší jednu relativně novou zkušenost. Jedenáctiletý Jakub se hlásil do primy na třech pražských gymnáziích, z nichž každé bralo šedesát dětí. Na prvním gymnáziu, kam se hlásilo přes 250 žáků, se umístil mezi prvními šedesáti a byl přijat. Na dalším skončil na 72. místě z 220 uchazečů a přijat přirozeně nebyl. Neuspěl ani na třetím gymnáziu. Z 328 přihlášených se umístil dokonce až na 175. místě.

Řečeno jinak, jednou skončil mezi nadprůměrnými, podruhé zůstal za touto skupinou, která při přijímacích zkouškách uspěla, ještě jakžtakž na dohled, a jednou se umístil až v polovině "pelotonu". Podobnou zkušenost udělala i stejně stará Magdalena, která zkusila dvě pražská gymnázia. Na prvním skončila na 44. místě, na druhém až na stodvacátém.

Jak si takové rozdíly umístění u stejného jedince vysvětlit? Pokud by si někdo myslel, že mohla hrát roli obyčejná nervozita, mýlil by se. Kdyby tomu tak bylo, Jakub by nejspíš neuspěl u testů, které dělal jako první. To se ale nestalo. Naopak.
Záleží tedy na způsobu testování? A existuje nějaký spolehlivý a jiný, méně spolehlivý?

"Postupy, které se obvykle používají, jsou legitimní. Patří mezi ně známky, vědomostní testy, testy všeobecných studijních předpokladů, někde i testy tvořivosti," říká dětský psycholog Václav Mertin. Spolehlivá bývá podle něj i jejich celková orientační predikace neboli schopnost předpovědět úspěšnost testovaného při studiu.

"Nicméně pravděpodobnost chyby není malá. Jsou děti, které se nejeví nijak dobře, a přitom studují přijatelně, naproti tomu některé děti vyjdou ve všech ukazatelích velmi dobře, a jejich studium nestojí za nic. Neexistují žádné nástroje, které by dokázaly předpovědět studijní výsledky absolutně přesně," míní Mertin.
Proč ale ukazuje každý test něco trochu jiného? Jakub i Magdalena měli jednu věc společnou: Oba byli úspěšní tam, kde škola použila jako "síto" Scio testy.

Podrobnosti o přijímacích zkouškách najdete v úterním vydání deníku 

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...