Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nehoda u Studénky: počet raněných vzrostl na 18, dva jsou v umělém spánku

Nehoda ve Studénce - pendolino smetlo kamion stojící na železničním přejezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda ve Studénce - pendolino smetlo kamion stojící na železničním přejezdu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

STUDÉNKA Policie už zná totožnost dvou zesnulých z nehody vlaku Pendolino ve Studénce na Novojičínsku. Polského řidiče kamionu, se kterým se ve středu ráno vlak srazil, zatím nevyslechla, je ještě v péči lékařů. Policisté zveřejnili, že řídil střízlivý. Při nehodě se dalších osmnáct lidí zranilo. Mluví se o škodě za 160 milionů.

Policisté už znají totožnost dvou zesnulých. Jde o muže ve věku 39 a 49 let. Mladší je z Karlovarského kraje, starší pochází z Moravskoslezského kraje. „Tragickou událost sdělili blízkým policejní krizoví interventi. Pomoc blízkým zesnulých či cestujícím dnes poskytovalo šest moravskoslezských policejních krizových interventů,“ doplnila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Sobotka: Zraněným je věnována kvalitní péče

"Jsem velmi rád, že systém zdravotní péče zafungoval velmi dobře, velmi urgentně. Jsem rád, že fakultní nemocnice velmi pružně vyčlenila lůžka pro tyto pacienty. Přijel jsem se ujistit, jestli se jim dostává veškeré dostupné zdravotní péče. Jsem rád, že ta péče a pozornost je tady ve fakultní nemocnici na velmi vysoké úrovni," uvedl Sobotka.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava je v péči pět obětí nehody. Čtyři z nich jsou ve velmi vážném až kritickém stavu. Pro server Lidovky.cz to uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. „Utrpěli rozsáhlá poranění od amputací končetin, devastující poranění končetin, krvácení do břicha, natržení orgánů a zhmoždění mozku až po oděrky a řezné rány. V dané chvíli nemůžeme říct, že by se situace nějak zlepšovala,“ přiblížil stav obětí Oborný. Pátý pacient je stabilizovaný na standardní jednotce. Další čtyři, které po nehodě nemocnice přijala ambulantně, jsou už v domácí péči.

Řidič polského kamionu stačil před střetem  s pendolinem pouze popojet
Nehoda ve Studénce - pendolino smetlo kamion stojící na železničním přejezdu.

Dva ze čtyř pacientů v nejkritičtějším stavu byli operováni a jsou v umělém spánku. „Proběhlo zajištění základních životních funkcí a další výkony,“ řekl ředitel nemocnice David Feltl. Pacientům je podle něj zajištěna nejlepší péče, jsou neustále monitorováni, ale prognóza je „krajně nejistá“. Nemocnice je pro případ potřeby připravena poskytnout psychologickou pomoc i příbuzným hospitalizovaných.

Plechy z kamionu vlak rozpáraly

Podle Holčákové se zvýšil celkový počet lidí, kteří nahlásili zranění, na osmnáct. Později se přihlásili lidé, kteří necestovali ve vlaku. Jde například o ty, kteří se pohybovali na nástupištích a zasáhly je kameny či trosky z nákladního auta. Lehčí zranění utrpěl i jeden ze zasahujících hasičů. Po ošetření pokračoval v práci.

„Kriminalisté již ukončili ohledání těl zesnulých, místa nehody i samotného vlaku a vozidla,“ dodala mluvčí. Potvrdila také, že některé plechy, které přepravovalo nákladní vozidlo, skončily uvnitř vlaku. Právě plechy způsobily řadu zranění cestujícím. Přední část soupravy rozpáraly. Některým lidem po nárazu amputovaly končetiny. „Dechová zkouška zadrženého řidiče byla negativní,“ doplnila Holčáková.

Výslech zadrženého řidiče podle Holčákové zatím nebyl proveden. Policisté jej vyslechnou, jakmile to jeho stav dovolí. Obviněn tedy ještě nebyl. Tento úkon se dá očekávat v nejbližších dnech. Kriminalisté také budou vyslýchat desítky svědků a poškozených z vlaku. Okolnosti nehody budou muset prozkoumat znalci, na výsledky jejich analýz se bude čekat týdny či měsíce.

Hmotné škody se vyšplhaly na dvojnásobek

Materiální škody po srážce dosahují téměř 160 milionů korun, z toho 150 milionů korun jsou na vlaku. Výši škod upřesnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. První odhady hovořily o škodě skoro 90 milionů korun.

Nehoda se stala před 08:00. Padesátiletý řidič na přejezd vjel v okamžiku, kdy už svítila červená světla. Závory jej na přejezdu uvěznily. Šofér je neprorazil a s vozem zůstal v kolejišti až do nárazu. Po něm na místě zůstala jen kabina kamionu. Vše ostatní vlak rozmetal či tlačil před sebou. Až po srážce řidič z kabiny vystoupil. Jeho počínání zaznamenaly kamery mapující provoz na přejezdu. Řidič může být obviněn z obecného ohrožení, hrozí mu desetiletý trest.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.