Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva mrtví. Pendolino smetlo polský kamion, řidič byl v době nárazu v kabině

Česko

  8:21aktualizováno  14:50
STUDÉNKA/PRAHA - Na železničním přejezdu ve Studénce se srazilo pendolino s kamionem. Nehoda si vyžádala dva životy, tři lidé jsou v ohrožení života. Velmi vážně zraněn je strojvedoucí, zřejmě přišel o obě nohy. Kamion vjel na přejezd, když šly závory dolů. Po trati jela i česká vláda na výjezdní jednání v Ostravě.

Z pendolina muselo být několik lidí vyproštěno. foto: ČTK

„Na místě zasahovalo osm posádek zdravotní služby včetně vrtulníku,“ řekl Lukáš Humpl, mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje. Uvedl také, že několik cestujících museli hasiči a záchranáři z vlaku vyprostit. Jeden muž zahynul okamžitě, druhý zemřel později, když byl v péči lékařů. 

Dalších pět lidí je podle Humpla zraněno těžce, z toho tři jsou stále v přímém ohrožení života. Osm lidí je zraněno lehce. „Toto jsou konečná čísla, náš zásah na místě už skončil,“ řekl. Zranění jsou v nemocnicích v Ostravě, Novém Jičíně a Bílovci. Někteří vážně zranění napojeni na plicní ventilaci.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava bylo po nehodě vlaku ošetřeno devět lidí, pět jich zůstalo v nemocnici. Stav dvou je kritický, dalších dvou velmi vážný. Podle mluvčího nemocnice jsou mezi vážně zraněnými dvě ženy a dva muži, právě ti jsou v kritickém stavu. „Co se týká rozsahu zranění, jde o těžká poranění hrudníku, břicha, hlavy. Jedná se i o amputace končetin, zlomeniny, oděrky či tržné rány,“ uvedl Oborný. Dva z pacientů byli operováni.

Server novinky.cz citují očitého svědka, podle kterého byl vlak plný dětí a maminek, které mířily na dovolenou.

Ohnivá koule, která se řítila nádražím

K nehodě došlo v 7:43. Vlak jedoucí z Ostravy do Františkových Lázní kamion doslova rozpáral, pendolino zastavilo až dva kilometry za přejezdem. Motor z auta byl nalezen až 200 metrů od nehody. Ke srážce došlo na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací se závorami. 

Polský řidič kamionu vjel na přejezd, když šly závory dolů, tedy několik desítek sekund poté, co se rozsvítilo červené světlo. Padesátiletý muž zůstal v kabině, nepodařilo se mu z vozu vyskočit. Utekl až poté, co vlak utrhl kabinu kamionu. Policie už řidiče zadržela. Auto po srážce začalo hořet, vlak před sebou tlačil stovky metrů hořící trosky kamionu. Podle názoru ministr vnitra Milana Chovance by měl polský řidič jít do vazby.

„Vznikla z toho obrovská ohnivá koule, která se řítila nádražím,“ popsal ministr dopravy Dan Ťok situaci po nárazu. „Bylo to opravdu inferno. Ještě jsme měli velké štěstí, že těch obětí a zraněných nebylo víc,“ dodal.

Srážka pendolina s kamionem ve Studénce
Zásah záchranné služby na místě srážky.

Přejezd byl vybaven nejen závorami, ale také kamerovým systémem. „Podle kamerového záznamu vjel řidič kamionu na přejezd v době, kdy svítila červená světla a padaly závory. Zůstat stát uprostřed,“ řeklserveru Lidovky.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Vzápětí do odstaveného nákladního auta s plechy narazil vlak Pendolino, jedoucí rychlostí hodně přes 100 km/h.

Trať bude zavřená celý den. Na místě tragédie byl premiér, ministři zdravotnictví, vnitra. „Chtěl bych poděkovat záchranářům - hasičům, zdravotníkům a policistům - za velmi rychlý a velmi profesionální zásah. Jak byli schopni velmi rychle pomoci lidem, kteří zůstali uvěznění ve vlaku,“ řekl Bohuslav Sobotka, který stejně jako ostatní ministři vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál brzké uzdravení zraněným.

Srážka pendolina s osobním autem v Polsku

Ke srážce pendolina s vozidlem došlo ve středu ráno i na jihu Polska. Na rozdíl od podobné nehody, která se stala v Česku u Studénky na Novojičínsku, si ale srážka v Polsku nevyžádala oběti na životech. Informoval o tom server onet.pl, podle něhož řidič automobilu je s poraněním hlavy v nemocnici. K nehodě došlo na nechráněném železničním přejezdu ve městě Blachownia nedaleko města Čenstochová. Automobil tam narazil do vlaku jedoucího do Opole.

„Srážka vlaku s kamionem u Studénky je velkým neštěstím. Chci vyjádřit účast se zraněnými a jejich rodinami a blízkými,“ napsal na sociální síti vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Upřímnou soustrast pozůstalým obětí vlakového neštěstí ve Studénce a modlitbu za všechny zraněné,“ poznamenal jeho stranický kolega a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ve Studénce došlo k tragédii už před sedmi lety

Za velké neštěstí označila nehodu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). „Ať jsou zranění brzo v pořádku! Soustrast pozůstalým zemřelého člověka,“ napsala na Twitter v době, kdy byla známa jedna oběť nehody.

Ve Studénce došlo už k tragické železniční nehodě před sedmi lety. Osmého srpna 2008 tam mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo osm lidí, asi 95 dalších bylo zraněno. 

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!