Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nehoda v ArcelorMittalu: jeden z popálených v kritickém stavu

Hutě ArcelorMittal Ostrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hutě ArcelorMittal Ostrava. | foto: ČTK

OSTRAVA Jeden z devíti mužů popálených při středečním výbuchu plynu v koksovně ArcelorMittalu Ostrava (AMO) je v kritickém stavu.

Má popáleniny na více než 40 procentech těla. Stav dalších tří pacientů, kteří leží na jednotce intenzivní péče popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava, je velmi vážný. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

"To je vývoj popáleninového šoku. Momentálně je ten stav takový," řekl Oborný. Jeden z mužů má kromě popálenin také zraněné nohy. Dalších pět popálených pacientů leží na standardním oddělení a jejich stav je podle Oborného stabilní. Muži ve věku 47 až 60 let utrpěli popáleniny druhého až třetího stupně na rukou, hlavě, krku a někteří i na nohou.

Škodu způsobenou při výbuchu podnik odhaduje na 200.000 korun. "Materiální škoda není tak vysoká, nejhorší je zranění tolika lidí," řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

ČTĚTE VÍCE:

Mezi zraněnými jsou čtyři Indové z delegace, která v době výbuchu byla na technické návštěvě koksárenské baterie. AMO patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal. Mluvčí řekla, že firma zraněným Indům zajišťuje všechno, co potřebují, včetně služeb tlumočníka po celých 24 hodin, a stará se také o prodloužení jejich víz. "Mají zvláštní režim stravování, většina z nich jsou vegetariáni, proto jsme jim dali k dispozici našeho kuchaře," řekla Černá Dvořáková.

Výbuch způsobila nedbalost

Policie nyní výbuch plynu v koksovně ArcelorMittalu Ostrava vyšetřuje. Případ je šetřen pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Výbuch nastal koksárenské baterii č. 11 ve středu v 10:15. Mluvčí AMO uvedla, že při běžné technologické manipulaci unikl plyn a následně se vznítil. Co nehodu způsobilo, se zatím neví. "Policisté intenzivně prověřují veškeré okolnosti, které se týkají výbuchu. Shromažďují všechny důležité informace, a to jak například ke stanovení právní kvalifikace, tak případné právní odpovědnosti konkrétní osoby," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Černá Dvořáková řekla, že od středečních 19:30 je koksárenská baterie v normálním provozu. Nehoda podle ní nezpůsobila únik žádných škodlivých látek.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Senioři zatím nebudou mít vyhrazeny nákupní hodiny (archivní snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Senioři zatím nebudou mít vyhrazeny nákupní hodiny (archivní snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Senioři zatím nebudou mít vyhrazeny nákupní hodiny (archivní snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...