‚Dělá Česku ostudu.’ Petříček kritizoval cestu poslance KSČM Ondráčka do Doněcku |
Organizační výbor ve čtvrtek Ondráčkovi zamítl zahraniční cestu do Kazachstánu, kam měl podle návrhu jet začátkem června spolu s Pavlem Plzákem (ANO) jako člen pozorovatelské mise OBSE k prezidentským volbám. Ondráčkova cesta na východní Ukrajinu by se mohla řešit i na plénu Sněmovny. V návrhu programu příští schůze dolní komory, která začne v úterý 28. května, ale takový bod zatím není.
Podle záběrů zveřejněných na Twitteru přijali Ondráčka oficiálně představitelé mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, zahráli mu českou hymnu. Ondráček ve středu řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval. Na Facebooku se ohradil proti slovům ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že dělá Česku ostudu. „Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí,“ napsal.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek prohlásil, že Ondráčkova cesta nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Česká diplomacie se od cesty distancovala už ve středu, Ondráčka kritizovali i opoziční politici. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.
Zeman: Do soukromé cesty nikomu nic není
Zeman uvedl, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není. Jeho názor nezměnil ani dotaz na to, že zazněla hymna. „To je sice možné, ale byla-li to soukromá cesta, je to jeho soukromá věc. Něco jiného by bylo, kdyby šlo o oficiální cestu,“ prohlásil prezident.
‚Nechci stejnou medaili jako soudruh Ondráček.‘ Starosta vrátil ocenění svazu bojovníků |
„Vypadalo to jako vítání oficiálního představitele České republiky,“ řekl před poslanci náměstek ministerstva zahraničí Aleš Chmelař. Uvedl, že ministerstvo se na Ondráčkově cestě žádným způsobem nepodílelo, ani o ní nebylo informováno. Připomněl, že platí varování ministerstva českým občanům před cestami na území, která se nacházejí mimo kontrolu ukrajinské vlády, protože by mohli mimo jiné porušit ukrajinské zákony.
Cesta prezentována jako delegace
Místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO), který schůzi řídil, zdůvodnil Ondráčkovu nepřítomnost tím, že předmětem jednání je stanovisko ministerstva zahraničních věcí. Bžoch zdůrazňoval, že výbor nejedná o Ondráčkovi jako o osobě, ale o jeho zahraniční cestě, která byla prezentována jako delegace.
Bžoch prohlásil, že smyslem čtvrtečního jednání není odsuzovat soukromou cestu jakéhokoli poslance. Pokud se ale uskuteční popsaným způsobem, „tak je to prostě problém“. Zdůrazňoval, že výbor není žádný tribunál.
Neprošel návrh člena výboru za KSČM Daniela Pawlase, aby jednání výboru bylo uzavřené. Označil za neférové, aby výbor dělal usnesení bez Ondráčkovy přítomnosti. „Nemůžu brát za bernou minci, co prezentují média,“ zastával se Pawlas svého stranického kolegy.
Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu. Vede ho bývalý člen KSČ |
Obdobně jako Pawlas se vyjádřil i Pavel Plzák (ANO), který řekl, že o věci odmítá jednat bez Ondráčkova vysvětlení. Za vyslechnutí Ondráčkovy verze se přimlouval i Jiří Kobza (SPD), který také chtěl, aby někdo prověřil pravost videa se záběry z Ondráčkovy návštěvy. „My nemáme žádný důvod, abychom to video zpochybňovali,“ reagoval náměstek Chmelař.
„Já to považuji za skandální, že zahraniční výbor přijal usnesení, protože si opravdu myslím, že pan poslanec (Ondráček) měl být přítomen. Nepovažuji to za šťastné řešení,“ řekl Pawlas po jednání novinářům k výsledku jednání. Další postup bude KSČM vyhodnocovat ve svém poslaneckém klubu.
Místopředseda výboru Bžoch soudí, že se cestou bude zabývat celá Sněmovna. „Já si myslím, že je to velmi očekávaný bod a že se k tomu určitě někteří kolegové uchýlí, že to budou navrhovat jako bod. Myslím, že tento bod na plénum projde,“ řekl novinářům.