Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paragraf Klausová: Konec desítek starších úředníků? Ministerstva hledají díru v zákoně

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto: MAFRA - Jiří Sláma

PRAHA Nový služební zákon způsobil chaos na ministerstvech. Velvyslankyně Livie Klausová není zdaleka jediná státem placená úřednice, která má problém kvůli svému věku. Ministerstva teď musí řešit, co udělají s desítkami zaměstnanců starších sedmdesáti let. Nový paragraf totiž udává věkový limit.

Až jednašedesáti úředníků na všech ministerstvech by se mohl dotknout nový služební zákon, který stanovil horní věkovou hranici na 70 let. Nejvíc ohrožených úředníků je na ministerstvu financí. „V roce 2015 ze stávajících zaměstnanců dovrší věk 70 let patnáct zaměstnanců. Poté s nimi bude v souladu se služebním zákonem k 31. prosinci ukončen služební poměr,“ tvrdí mluvčí resortu Radek Ležatka.

Stejný problém budou řešit i na ministerstvu vnitra. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se tam věkové omezení dotkne 11 lidí. „Pokud nepožádají o převod do služebního poměru, mohou služební místo zastávat v pracovním poměru až do 30.6.2017,“ připomíná jednu z možností, jak se novému paragrafu vyhnout, mluvčí vnitra Josef Holek. Podobně dramatickou situaci budou řešit i na ministerstvu práce, kde ročník 1945, nebo ještě dřívější, má v rodném listu dvanáct zaměstnanců. Je potřeba zdůraznit, že nejde o běžnou výměnou na úřednických židlích, protože kvůli novému služebnímu zákonu musí odejít jedni z nejzkušenějších úředníků.

Na ostatních resortech není situace tak kritická. Nový zákon se tam dotkne pouze jednotek zaměstnanců. I před “věkovým paragrafem“ lze ovšem kličkovat. Server Lidovky.cz vyzpovídal odborníky na služební zákon, z jejich odpovědí vyplývá, že existují tři možnosti, jak předpis ohnout. 

Plán B

Na obejití doslovného výkladu zákona jsou ostatně připravená už i ministerstva. „Budeme zvažovat, zda bychom zmíněné zaměstnance mohli zaměstnat na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti,“ prozradila plán B Jana Taušová z resortu životního prostředí. Jiný postup připustili pro změnu na ministerstvu obrany. „Zaměstnancům, kteří dovršili sedmdesát let, budeme nabízet uplatnění v pracovním poměru na dobu určitou,“ přiznala Jana Zechmeisterová z tiskové oddělení.

Oproti tomu na ministerstvu zahraničí jsou po diskuzích o možném odchodu kvůli věku velvyslankyně na Slovensku Livie Klausové a velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi opatrní. „V současné době ještě není schváleno nařízení vlády, kterým se stanoví zásadní pravidla pro organizaci správních úřadů. Proto nelze nyní odpovědět. Systemizace služebních míst bude schválena k 1. červenci 2015,“ mlží o dalším postupu mluvčí z Černínského paláce Michaela Lagronová.

Obhájci věkové stropu zdůrazňují, že fakticky stejné pravidlo definuje i zákon o soudech a soudnictví. „Hranice sedmdesáti let je již řadu let aplikována u soudců a státních zástupců pro konec výkonu jejich funkce. Čili v tomto ohledu o nějaké vybočení nejde, ba naopak,“ připomíná expert na správní právo Lukáš Potěšil.

Jen v letošním roce kvůli věkovému stropu skončí desítky soudců. „V současné době je v České republice 20 soudců s datem narození 1945, jejichž funkční období uplyne k 31. 12. 2015. Může však být ukončeno i dříve, pokud se například soudce sám vzdá výkonu své funkce,“ sdělil Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Sedmdesátiletý úředník to zvládne

Věkový strop spustil diskuze o tom, jestli sedmdesátiletý úředník může fungovat stejně dobře, jako jeho mladší kolegové. „Takový člověk může držet krok ve všech směrech,“ tvrdí výkonná ředitelky Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR Erika Konupčíková. I ona však upozorňuje na to, že je potřeba posuzovat každý případ zvlášť.

V souvislosti se zmiňovanou věkovou hranicí je ale třeba také připomenout, že v posledních letech prudce stoupne limit odchodu do důchodu. Z tabulek pro výpočet odchodu do důchodu je zřejmé, že generace například Husákových dětí, se právě sedmdesátileté hranici výrazně přiblíží. „Co starším lidem chybí na rychlosti a pružnosti, nahrazují rozvahou a zkušeností,“ zdůrazňuje Konupčíková.

Na kolik úředníků zákon dopadne?
Ministerstvo vnitra
11
Ministerstvo dopravy1
Ministerstvo financí 15
Ministerstvo životního prostředí 2
Ministerstvo zdravotnictví2
Ministerstvo kultury2
Ministerstvo zemědělství6
Ministerstvo obrany3
Ministerstvo průmyslu8
Ministerstvo školství6
Ministerstvo zahraničí3
Ministerstvo spravedlnosti 0
Ministerstvo pro místní rozvoj1
Ministerstvu práce a sociálních věcí 12
Celkem61

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...