Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejrychlejší muž planety bude bojovat proti rychlosti

Česko

KINGSTON Sprinter Usain Bolt je sice nejrychlejším mužem planety, na Jamajce však bude nejspíš proti vysoké rychlosti bojovat.

Tamní ministerstvo dopravy chce olympijského a světového šampiona získat pro kampaň bezpečnosti na dálnici, která brzy ponese atletovo jméno.

„Moc bychom chtěli, aby lidi upozornil na nebezpečí rychlé jízdy,“ citoval list Jamaica Gleaner ředitele odboru bezpečnosti Kanutea Hareho.

Podle něj ministerstvo ještě Bolta nekontaktovalo, ale brzy tak učiní.

Úřady se rozhodly úsek dálnice mezi St. Catherine a Clarendonem přejmenovat na Usain Bolt Highway poté, co třiadvacetiletý sprinter na mistrovství světa téměř přesně zopakoval výkon z loňské olympiády.

Stejně jako v Pekingu triumfoval na tratích 100 a 200 metrů ve světovém rekordu a získal i zlato ve štafetě na 4x100 metrů.

Po Boltovi bude pojmenována nejnebezpečnější část dálnice, kde se letos stalo už devětaosmdesát nehod.

Nejhorší havárie se tam odehrála předloni a zemřelo při ní šest lidí.

S autem tam letos v dubnu havaroval i samotný sprinter a výrazně poničil svůj vůz. Z nebezpečně vypadající nehody tehdy vyvázl jen s lehkým zraněním nohy, které si navíc způsobil až při vylézání z automobilu. Bolt také v říjnu obdrží Řád Jamajky a ve třiadvaceti letech se stane jeho nejmladším nositelem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: