Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejsnazší cestou do Evropy je Erasmus

Česko

Do nejrozšířenějšího a nejznámějšího evropského stipendijního programu se může přihlásit každý, kdo má ukončen alespoň jeden ročník tuzemské vysoké školy.

Za studiem do zahraničí vyrážejí každoročně tisíce českých vysokoškoláků. Drtivá většina z nich přitom zamíří na některou z evropských vysokých škol.

Ačkoliv zájemcům nic nebrání zařídit si studijní pobyt přinejmenším v zemích Evropské unie samostatně, nejobvyklejší cestou zůstává stipendijní program Erasmus. Jen ve školním roce 2006/2007 jej využilo přes pět tisíc mladých Čechů. Nejčastější cílovou zemí přitom bylo Německo, následováno Francií a Španělskem. Do programu jsou zapojeny všechny členské země unie a navíc také třeba Norsko a Turecko.

Způsob, jak získat příslušné stipendium, je relativně snadný. Do programu Erasmus, který subvencuje EU, jsou v současnosti již zapojeny prakticky všechny české vysoké školy a řada škol vyšších odborných. Na nich také působí tzv. koordinátoři projektu, kteří by měli být schopni zájemcům o studium v zahraničí poskytnout všechny dostupné informace i potřebnou praktickou pomoc. Od koordinátorů se také zájemci dozvědí, kdy je uzávěrka přihlášek pro další rok.

Každá škola má také přidělen určitý počet míst na partnerských školách v zahraničí, jež může svými studenty obsadit. Obecně platí, že s větší nabídkou se setkají studenti na magisterském stupni než jejich kolegové na bakalářském. Existují samozřejmě i nabídky pro doktorandy. Základním předpokladem pro přijetí do programu a poskytnutí stipendia je dokončený alespoň první ročník domovské školy. Současně platí, že v rámci Erasmu může konkrétní student vycestovat pouze jednou a v zahraničí smí takto strávit maximálně 24 měsíců.

Výše stipendií je pevně dána a odvíjí se od životních nákladů v jednotlivých zemích – viz tabulka vpravo. Další informace o programu Erasmus lze najít na internetových stránkách www.naep.cz.

Jde to i bez Erasmu Přestože je stipendijní program Erasmus jednoznačně nejrozšířenější, není rozhodně cestou jedinou. Studenti, kteří vhodnou příležitost v rámci Erasmu nenajdou, se mohou také obrátit na Akademickou informační agenturu, která je součástí Domu zahraničních služeb ministerstva školství. Tato agentura zprostředkovává informace o stipendiích, jež českým studentům poskytují vlády jiných zemí. Zahraniční pobyty na základě mezinárodních smluv jsou rozděleny do dvou skupin.

U první z nich ministerstvo přidělí určité počty míst jednotlivým školám, které potom nominují kandidáty z řad svých studentů, v druhém případě organizuje výběrová řízení agentura a studenti se hlásí samostatně. Aktuální nabídku stipendií nejdete na www.zahranicistipendium.cz.

***

Stipendia Erasmus

pro rok 2009/2010

(v eurech na měsíc)

Rakousko 430

Belgie 404

Bulharsko 226

Kypr 355

Německo 405

Dánsko 555

Estonsko 312

Španělsko 409

Finsko 488

Francie 473

Řecko 359

Maďarsko 348

Irsko 505

Island 567

Itálie 447

Lichtenštejnsko 516

Litva 301

Lucembursko 404

Lotyšsko 297

Malta 346

Nizozemsko 459

Norsko 571

Polsko 316

Portugalsko 353

Rumunsko 252

Švédsko 469

Slovinsko 322

Slovensko 338

Turecko 324

Británie 583

Kam míří

nejvíce studentů

(rok 2006/2007)

Německo 1020

Francie 606

Španělsko 424

Británie 409

Zdroj: www.naep.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!