Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejtěžší studium je na medicíně. Nejméně se učí budoucí ekonomové, vyplývá z průzkumu

Přírodovědné obory patří spíše k těm s průměrnou náročností. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přírodovědné obory patří spíše k těm s průměrnou náročností. | foto: MAFRA

Průměrnému vysokoškolákovi zabere studium 33 hodin týdně. Vyplývá to z výsledků studie Eurostudent VI, jejíž autoři oslovili 22 207 studentů. Nejpilnější jsou v souladu s očekáváním budoucí lékaři.

Studiem a samostudiem tráví studenti zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborů v průměru 40,7 hodiny týdně. V posluchárnách, v nemocnici nebo na pitevně mají být 25,4 hodiny, doma nad skripty a učebnicemi údajně odsedí 15,3 hodiny.

Časově nejméně náročné je, aspoň podle výše citovaného šetření, studium ekonomie. Budoucí inženýři tohoto odvětví stráví týdně učením skoro o šestnáct hodin méně než medici – 15,2 hodiny prosedí ve školních aulách a 9,6 doma nad skripty.

Co se týká rozložení studijní zátěže v jednotlivých dnech v týdnu, tráví studenti denního studia nejvíc času ve škole od pondělí do čtvrtka; páteční průměr strávený studiem ve škole je pouze 1,5 hodiny. Samostudiu se věnují v pracovním týdnu v průměru 1,9 hodiny denně, o víkendu je to 2,6 hodiny.

Že je nejtěžší studium medicíny, dokládá i existence několika desítek blogů věnovaných tomuto oboru. Lze na nich najít tipy na zvládnutí zkoušky z anatomie, výpisky z přednášek, hodnocení vyučujících, ale i rady týkající se užívání legálních povzbuzujících přípravků, jež mají nelehké studium usnadnit. Někdo přísahá na gingko bilobu a guaranu z lékárny, jinde radí kávu a čtvereček čokolády za odměnu v hodinových intervalech.

Každopádně z blogů i z názorů oslovených mediků vyplývá, že pro ně studium není žádná legrace. A že řadě z nich zabere i podstatně více než z citovaného průzkumu vyplývajících čtyřicet hodin. Do tohoto výsledku totiž spadají nejen budoucí lékaři a stomatologové, ale třeba i zdravotní sestry, lékárníci nebo ošetřovatelé, jejichž studium je pochopitelně méně náročné.

Kolik hodin se učí studenti ostatních oborů? A kolik času tráví v práci?

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!