15. listopadu 2016 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejtěžší studium je na medicíně. Nejméně se učí budoucí ekonomové, vyplývá z průzkumu

Přírodovědné obory patří spíše k těm s průměrnou náročností. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přírodovědné obory patří spíše k těm s průměrnou náročností. | foto: MAFRA

Průměrnému vysokoškolákovi zabere studium 33 hodin týdně. Vyplývá to z výsledků studie Eurostudent VI, jejíž autoři oslovili 22 207 studentů. Nejpilnější jsou v souladu s očekáváním budoucí lékaři.

Studiem a samostudiem tráví studenti zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborů v průměru 40,7 hodiny týdně. V posluchárnách, v nemocnici nebo na pitevně mají být 25,4 hodiny, doma nad skripty a učebnicemi údajně odsedí 15,3 hodiny.

Časově nejméně náročné je, aspoň podle výše citovaného šetření, studium ekonomie. Budoucí inženýři tohoto odvětví stráví týdně učením skoro o šestnáct hodin méně než medici – 15,2 hodiny prosedí ve školních aulách a 9,6 doma nad skripty.

Co se týká rozložení studijní zátěže v jednotlivých dnech v týdnu, tráví studenti denního studia nejvíc času ve škole od pondělí do čtvrtka; páteční průměr strávený studiem ve škole je pouze 1,5 hodiny. Samostudiu se věnují v pracovním týdnu v průměru 1,9 hodiny denně, o víkendu je to 2,6 hodiny.

Že je nejtěžší studium medicíny, dokládá i existence několika desítek blogů věnovaných tomuto oboru. Lze na nich najít tipy na zvládnutí zkoušky z anatomie, výpisky z přednášek, hodnocení vyučujících, ale i rady týkající se užívání legálních povzbuzujících přípravků, jež mají nelehké studium usnadnit. Někdo přísahá na gingko bilobu a guaranu z lékárny, jinde radí kávu a čtvereček čokolády za odměnu v hodinových intervalech.

Každopádně z blogů i z názorů oslovených mediků vyplývá, že pro ně studium není žádná legrace. A že řadě z nich zabere i podstatně více než z citovaného průzkumu vyplývajících čtyřicet hodin. Do tohoto výsledku totiž spadají nejen budoucí lékaři a stomatologové, ale třeba i zdravotní sestry, lékárníci nebo ošetřovatelé, jejichž studium je pochopitelně méně náročné.

Kolik hodin se učí studenti ostatních oborů? A kolik času tráví v práci?

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.