23. června 2012 17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrtulník převezl sestry-dvojčata do Záhřebu, jedna je v komatu

Letecký snímek českého autobusu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký snímek českého autobusu | foto: Reuters

ZÁHŘEB Tři pacienti s nejvážnějšími úrazy byli letecky transportováni z nemocnice v Gospiči do Záhřebu. Nejtěžší zranění při nehodě českého autobusu v Chorvatsku utrpěly sestry-dvojčata. Jedna z nich má mnohočetná poranění a je údajně v komatu.

Do záhřebské univerzitní nemocnice byla převezena také sestra vážně poraněné dívky. Portál listu Sloboda Dalmacija s odvoláním na doktora Tomislava Luetiče ale uvádí, že zranění dvojčete tak vážné nejsou. Utrpěla sice komplikovanou zlomeninu holeně, je ale při vědomí a komunikuje s okolím.

Obě sestry by podle informací portálu měly v červenci oslavit 14. narozeniny. Stabilizovaná je i třetí pacientka, o kterou se starají lékaři v záhřebské nemocnici Dubrava. Šedesátiletá žena má zlomená žebra, holeň a pánev.

Další čtyři desítky lidí s méně vážnými zraněními zůstaly v péči lékařů ve městě Gospić, které leží nejblíže místu neštěstí a kam byli všichni cestující po nehodě převezeni.

Mezi oběťmi je podle chorvatských webů šesti- nebo sedmileté dítě a podle vyjádření české konzulky v Rijece i jeden z řidičů. Všechny cestující záchranáři převezli do nemocnice v nedalekém Gospiči. Ti, kteří jsou v péči této nemocnice, jsou mimo ohrožení života.

Na dálnici zůstalo množství trosek, zavazadel a věcí, které patřily českým turistům.
Na leteckém snímku autobusu je vidět, jak ničivý náraz byl

Na dálnici zůstalo množství trosek, zavazadel a věcí, které patřily českým turistům.

Někteří turisté jsou ale i v tak dobrém stavu, že mohou dále cestovat. „My vlastně stále nevíme, co bude dál. Nevíme, zda a kdo v Chorvatsku po tragédii zůstane, nebo kdo pojede domů. Počítáme s oběma variantami,“ řekl Martin Vašulin, ředitel brněnské cestovní kanceláře Atlas Adria, který zájezd organizovala.

ČTĚTE TAKÉ:

Do její kanceláře od rána telefonuje mnoho zoufalých lidí a snaží se dozvědět něco o osudu svých blízkých. První seznam ošetřených Čechů získala kancelář krátce před třetí hodinou.

Jak došlo k nehodě?

Autobusem, který si cestovka najala u jindřichohradecké společnosti JH Bus, jelo celkem 51 lidí. Mířili na dovolenou do kempu nedaleko letoviska Baška Voda.

Nouzové linky

V provozu jsou čtyři telefonické linky cestovky Atlas Adria. Kontaktovat lze zejména krizovou non-stop linku 739 092 299.

Nouzovou linku +385 916 121 533 zřídila i ambasáda ČR v Záhřebu. Psychologickou pomoc nabízí policie na 974 834 788.

V brzkých ranních hodinách ale vozidlo na dálnici A1 u tunelu Krpani asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu narazil do sloupu, později vjel na svodidla a převrátil se.

Podle některých chorvatských médií nebyly na místě nehody brzdné stopy, což by mohlo nasvědčovat tomu, že řidič za volantem usnul.

To ale na druhé straně zpochybnilo vyjádření státního zástupce pracujícího na místě nehody, podle kterého budou do spisu zařazeny všechny zjištěné důkazy včetně stop po brzdění.

Atmosféra krátce po havárii byla dramatická. „Panika, krev a strach, to je jediné, co si vybavuji,“ řekl jeden z cestujících. Většina v okamžiku nehody spala.

„Poprvé jsem zažil, že by lidé v šoku nebrečeli, dva nebo tři cestující nám pomáhali a zbylí netušili, co se děje a kde jsou,“ popsal atmosféru na místě neštěstí lékař záchranky Edo Emer.

Pokračuje identifikace zemřelých

Podle českého konzula ve Splitu Pavla Bednáře do sobotního podvečera bude pokračovat identifikace raněných, pak začne rozpoznávání smrtelných obětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedoucí dispečer dopravní společnosti JH Bus, jíž havarovaný autobus patřil, si nedokáže vysvětlit, proč se nehoda stala a cestujícím se omluvil. Tvrdí, že vozidlo bylo ve velmi dobrém stavu a že za volantem se střídali dva řidiči s praxí několik desítek let.

Podle jedné z pracovnic cestovní kanceláře šoféři krátce před havárií telefonovali se svými kolegy z druhého autobusu, který také v pátek vyrazil z Brna směrem do Chorvatska.

Tragická nehoda

Autobus sjel kolem 04:00 SELČ z chorvatské dálnice A1 u tunelu Krpani, který se nachází asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu a jen několik kilometrů od pobřeží.

Podle pracovníků správy chorvatských dálnic asi existuje i záznam nehody. Vůz prý narazil do sloupu. na komunikaci nebyly žádné brzdné stopy, z čehož někteří usuzují na mikrospánek řidiče.

Všichni cestující byli převezeni do nemocnice

Podle chorvatských webů se ještě několik hodin po nehodě ozývalo z trosek autobusu zvonění mobilů, na které se cestujícím snažili dovolat jejich blízcí.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz