23. června 2012 7:44, aktualizováno  19:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Chorvatsku havaroval český autobus, zemřelo osm lidí

Na místě zasahovala řada chorvatských záchranářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě zasahovala řada chorvatských záchranářů. | foto: Reuters

ZÁHŘEB Osm mrtvých a více než čtyři desítky zraněných, z toho tři těžce, si vyžádala dnešní nehoda českého autobusu na dálnici ve středním Chorvatsku. Příčiny nejhorší havárie autobusu od neštěstí u Nažidel, při němž v březnu 2003 zemřelo dvacet lidí, zatím nejsou známé, chorvatská média ale spekulují o možném mikrospánku řidiče.

Do brněnské cestovní kanceláře Adria Atlas, která zájezd organizovala, od rána telefonuje mnoho zoufalých lidí a snaží se dozvědět něco o osudu svých blízkých.

Autobusem, který si cestovní kancelář najala u jindřichohradecké společnosti JH Bus, jelo celkem 51 lidí. Mířili na dovolenou do kempu nedaleko letoviska Baška Voda. Okolo 04:00 SELČ ale vozidlo na dálnici A1 u tunelu Krpani asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu narazil do sloupu, později vjel na svodidla a převrátil se.

Podle některých chorvatských médií nebyly na místě nehody brzdné stopy, což by mohlo nasvědčovat tomu, že řidič za volantem usnul. To ale na druhé straně zpochybnilo vyjádření státního zástupce pracujícího na místě nehody, podle kterého budou do spisu zařazeny všechny zjištěné důkazy včetně stop po brzdění.

Mezi oběťmi je podle chorvatských webů šesti- nebo sedmileté dítě a podle vyjádření české konzulky v Rijece i jeden z řidičů. Všechny cestující záchranáři převezli do nemocnice v nedalekém Gospiči. Ti, kteří jsou v péči této nemocnice, jsou mimo ohrožení života. Naopak lékaři v Záhřebu údajně bojují o život jedné mladé dívky, kterou tam spolu s dvěma dalšími těžce raněnými dovezl vrtulník.

Červená - místo nehody českého autobusu

Červená - místo nehody českého autobusu

"Panika, krev a strach, to je jediné, co si vybavuji," řekl jeden z cestujících. Většina v okamžiku nehody spala. "Poprvé jsem zažil, že by lidé v šoku nebrečeli, dva nebo tři cestující nám pomáhali a zbylí netušili, co se děje a kde jsou," popsal atmosféru na místě neštěstí lékař záchranky Edo Emer.

Krizová linka

Lidé se s dotazy mohou obracet například na nouzovou linku české ambasády v Záhřebu +385 916 121 533, telefon 739 092 299 má pro krizové případy cestovní kancelář Atlas Adria.

Pro lidi, kteří nemají informace o svých blízkých, cestovní kancelář Altas Adria zatím úplné zprávy nemá. Její vedení čeká na kompletní seznam mrtvých a zraněných; odpoledne CK dostala první seznam jejích klientů ošetřených v Gospiči. Podle českého konzula ve Splitu Pavla Bednáře do dnešního podvečera bude pokračovat identifikace raněných, pak začne rozpoznávání smrtelných obětí.

Někteří turisté jsou ale i v tak dobrém stavu, že mohou dále cestovat. "My vlastně stále nevíme, co bude dál. Nevíme, zda a kdo v Chorvatsku po tragédii zůstane, nebo kdo pojede domů. Počítáme s oběma variantami," řekl ředitel Atlas Adria Martin Vašulín.

Vedoucí dispečer dopravní společnosti JH Bus, jíž havarovaný autobus patřil, si nedokáže vysvětlit, proč se nehoda stala a cestujícím se omluvil. Tvrdí, že vozidlo bylo ve velmi dobrém stavu a že za volantem se střídali dva řidiči s praxí několik desítek let. Podle jedné z pracovnic cestovní kanceláře šoféři krátce před havárií telefonovali se svými kolegy z druhého autobusu, který také v pátek vyrazil z Brna směrem do Chorvatska.

Nikdo si prý nestěžoval na únavu. Dálnice A1, kterou využívají turisté mířící na dovolenou k Jadranu, byla až do odpoledne zcela uzavřená. Policie ji pak částečně otevřela ve směru na Záhřeb. Nehoda na této klíčové komunikaci způsobila dopravní kolaps.

Tragické nehody českých autobusů

  • 20 mrtvých 8. března 2003 (ČR) - Na silnici E55 nedaleko obce Nažidla na Českokrumlovsku se převrátil patrový autobus, který spadl z asi sedmimetrového srázu. Na místě zemřelo 17 lidí, dva po převozu do nemocnice a poslední oběť zemřela na následky zranění v roce 2006. Zraněno bylo 34 lidí.
  • 6. července 1995 (Slovensko) - Autobus Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku havaroval u Kolárovic v okrese Žilina. Při nehodě, kterou zavinil řidič a špatný technický stav brzdového systému, zemřelo na místě 16 lidí, další člověk zemřel v nemocnici. Zraněno bylo dalších 28 lidí.
  • 2. února 1999 (ČR) - U obce Středokluky v okrese Praha-západ narazil řidič plně obsazeného autobusu do stojícího nákladního vozu a do osobního auta. Nehodu nepřežilo 10 osob (sedm zemřelo na místě, tři podlehly zraněním v nemocnici) a 27 lidí bylo zraněno, z toho 15 těžce.
  • 23. června 2012 (Chorvatsko) - Sedm lidí zemřelo při nehodě českého autobusu na dálnici ve středním Chorvatsku. Informaci místních médií ČTK potvrdil český konzul ve Splitu Pavel Bednář. Dodal, že dva lidé jsou těžce zranění.
  • 13. prosince 2004 (ČR) - Šest lidí zahynulo a stejný počet utrpěl zranění při nehodě linkového autobusu na dálnici D1 u Domašova na Brněnsku. Do autobusu, který vyjížděl z odpočívadla u motorestu Devět křížů, zezadu narazil kamion pro přepravu automobilů. Mezi šesti oběťmi, které pocházely ze Slovenska, byla i teprve sedmiměsíční holčička.
  • 16. července 2006 (ČR) - Šest mrtvých, z toho pět na místě, si vyžádal náraz linkového autobusu do mostního pilíře na druhém kilometru dálnice D8 u Zdib nedaleko Prahy. Nehodu zavinil řidič autobusu, který pravděpodobně usnul.
Michaela Černá, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.