Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Největší půjčovna peněz? Čína

Česko

PRAHA Objemy dluhopisů, které se státy po celém světě snaží prodat, aby mohly v době ekonomické recese financovat vlastní výdaje, výrazně rostou. A stále více prodejců z řad korporací i států upírá svůj zrak k Číně.

Asijská velmoc je totiž jednou z mála ekonomik, která v současnosti roste. A disponuje i finančními rezervami, které investuje do dluhopisů po celém světě.

Britský list Financial Times včera informoval, že poslední z řady zadlužených, kteří se obrátili k Číně o pomoc, je Řecko. Atény se prý snaží Pekingu přes americkou banku Goldman Sachs prodat vládní dluhopisy v hodnotě až 25 miliard eur (zhruba 653 miliard korun). Podle Financial Times již Goldman Sachs v Pekingu začala předběžně domlouvat prodej řeckých dluhopisů.

Řecké ministerstvo financí však popřelo, že by s Čínou jednalo a banku podobnou dohodou pověřilo. Potvrdilo ale, že s nabídkou státních dluhopisů osloví i Čínu. „V Číně je k dispozici spousta likvidity a velké finanční zdroje,“ řekl americkému listu The Wall Street Journal řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu. Čínská Státní správa deviz, z jejíchž prostředků Čína cizí státní a korporátní dluhopisy nakupuje, disponuje devizovými rezervami v hodnotě 2,4 bilionu dolarů (asi 44,7 bilionu korun). Získala je jednak díky dlouhodobě podhodnocené měně jüan, a také díky masivnímu přílivu zahraničního kapitálu a přebytku obchodní bilance. Investicemi do zahraničních cenných papírů se Čína snaží zvyšovat svůj ekonomický i politický vliv po celém světě.

V loňském roce například Peking poskytl nad rámec svých členských povinností 50 miliard dolarů Mezinárodnímu měnovému fondu a 38 miliard dolarů věnoval společně s Hong Kongem Asijskému měnovému fondu. Po minulých masivních investicích do amerických dluhopisů poskytli loni Číňané půjčku 25 miliard dolarů zadluženým ruským ropným společnostem a dalších 30 miliard dolarů půjčili firmám v Austrálii.

Pozadu nezůstala ani Afrika. Loni na podzim otevřel Peking úvěrovou linku až do výše 70 miliard dolarů africkým zemím na infrastrukturní projekty.

***

„V Číně je k dispozici spousta likvidity a velké finanční zdroje,“ upozorňují média

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!