Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíce lidí se sečetlo po zprávách

Česko

  14:33
PRAHA - Už přes milion sčítacích formulářů vyplnili lidé prostřednictvím internetu. Nejvíce lidí odeslalo archy v sobotu a v neděli okolo osmé večerní. Přiměla je k tomu televizní večerní zpravodajská relace, podotkl Jan Sedláček z tiskového oddělení sčítání.

Sčítací formuláře. foto: ČSÚReprofoto

"Elektronický systém odesílání formulářů funguje bezchybně. Aktuální počet je 1 056 270 odeslaných formulářů a z toho 697 597 listů osob," informoval v pondělí dopoledne server Lidovky.cz Jan Sedláček z tiskového oddělení sčítání. Zároveň doporučil, aby zájemci, kteří chtějí vyplnit archy na počítači, využili přímo internetových stránek sčítání lidí, nikoliv odkazy ze sociálních sítí nebo z e-mailů.

Ptejte se. Hrozí zneužití osobních údajů?


Nejvíce lidí odesílalo po zprávách

Třetina lidí preferuje internet

Český statistický úřad očekává, že třetina lidí vyplní sčítací formuláře přes internet. Vyplývá to ze statistik, které úřad získal od České pošty. Polovina lidí odešle archy poštou, 12 procent chce odevzdat vyplněné dotazníky přímo sčítacím komisařům.

Lidem, kteří dotazníky nevyplní, hrozí pokuta do deseti tisíce korun.

Nejvíce lidí odeslalo internetové sčítací archy v sobotu a v neděli okolo osmé večerní. "Dvě největší špičky byly těsně po odvysílání reportáží  v televizních novinách na TV Nova, tedy v sobotu a v neděli přibližně od 19:50 do 20:15," podotkl Sedláček. "Zájem veřejnosti v obou případech narostl téměř trojnásobně oproti dennímu průměr," upozornil.

Na sčítání dohlédne Úřad pro ochranu osobních údajů
Sčítání lidí, domů a bytů ale provázejí i obavy. Občanské sdružení luridicum Remedium (IuRe) upozorňuje na možné zneužití osobních údajů. Proto hodlá v pondělí v podvečer podat podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů k prošetření postupu anonymizace sčítacích formulářů.

K tématu


Český statistický úřad se ale zaručuje, že data, která doputují do Národního archivu, kde budou formuláře archivovány, nebudou obsahovat žádná jména, rodná čísla, data narození ani adresy.

"Podle mluvčího sčítání lidí pana Kubaly (mluvčí sčítání Ondřej Kubala, poznámka redakce) budou anonymizace dvě. Jedna bude ta, kde se odstraní jen jméno a první sada osobních údajů. To ale znamená, že člověk bude dohledatelný. Z toho se vytvoří jakási databáze v Českém statistickém úřadu," popsal Jan Vobořil z iniciativy IuRe pro server Lidovky.cz . "To považujeme samo o sobě za problematické, protože nikde v zákoně není zmocnění k tomu, aby vznikaly takové databáze," upozornil.

Úřad pro ochranu osobních údajů prověří, jak budou úřady s osobními daty obyvatel nakládat. "Je plánována kontrola nakládání a zpracování osobních údajů v souvislosti se sčítáním, do toho budou vcházet i eventuální stížnosti, ty budou samozřejmě zohledněny," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Kontroly začnou po ukončení sčítání.

Formuláře mohou lidé vyplňovat až do 14. dubna

Lidé si mohou vyzvednout sčítací archy do 14. dubna na vybraných poštách. Od 5. dubna budou sčítací listy k dispozici i na radnicích a v pobočkách statistického úřadu.

Do 14. dubna by lidé měli vyplněné formuláře odeslat přes internet či poštou. Mohou je také odevzdávat na sběrných místech či předat sčítacímu komisaři. Ve výjimečných případech, jako jsou hospitalizace nebo pobyt v zahraniční, mohou lidé formuláře posílat až do 19. dubna.

I k internetovému vyplnění údajů lidé potřebují papírové archy. Je na nich totiž kód, který je při vyplňovaní on-line formuláře nutné zadat. Každý člověk by měl - ať už v počítači, nebo na papíře - vyplnit osobní list. Za děti ho vypíšou jejich rodiče. Bytový list pak vyplní jen jedna osoba za celou domácnost a domovní list pouze majitel či správce domu. Lidé vyplňují údaje, které byly platné v tzv. rozhodný okamžik, tedy o půlnoci z 25. na 26. března.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat