Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo školství neúčelně dotovalo práci s mládeží

Česko

  10:07aktualizováno  12:21
PRAHA - Ministerstvo školství v letech 2009 až 2011 podle Nejvyššího kontrolního úřadu neúčelně dotovalo podporu práce s mládeží. Kontroloři zjistili, že ministerstvo má mimo jiné špatně nastavené podmínky pro čerpání dotací, chybovali ale i samotní příjemci peněz.
Záškolák - ilustrační foto.

Záškolák - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Třetina z kontrolovaných organizací porušila pravidla, uvádí úřad ve zprávě, kterou v pondělí poskytl ČTK. Ministerstvo slibuje nápravu do srpna.

Chyby byly i u příjemců
Osm kontrolovaných sdružení podle Nejvyššího kontrolního úřadu porušilo rozpočtovou kázeň; šest z nich například nedodrželo účel, na který dotace získalo. "Opatření, která povedou k nápravě zjištěných nedostatků, zapracováváme do vyhlášených programů ministerstva školství. Chyby by měly být odstraněny do konce srpna," uvedl náměstek ministra Jan Kocourek.

Kontroly ministerstva i neziskovek

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval poskytování, čerpání a užití peněz na podporu práce s mládeží a zdravotně postiženými sportovci v rámci jejich mimoškolních volnočasových aktivit. Kontrole bylo podrobeno nejen ministerstvo školství, ale i 22 příjemců dotací - nestátních neziskových organizací.

Jako příklad NKÚ uvádí teplické občanské sdružení Bez nudy, které v roce 2009 dostalo od ministerstva 500 000 korun na stavbu táborové kuchyně. Za peníze ale postavilo jak kuchyň, tak i pobytové místnosti a připojení k inženýrským sítím. Tím navíc porušilo stavební zákon, uvedla mluvčí úřadu Olga Málková. U 11 příjemců peněz kontroloři zjistili nedostatky v účetnictví.

Chátrání objektu
Podle ministerských úředníků je prý možné použít dotaci i na jiné účely, než na jaké byly peníze původně určeny. Spolek o to ale musí s předstihem požádat. Případ sdružení Bez nudy prý proto ještě prověří.

V případě neúčelnosti poskytovaných dotací mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu zmínila mimo jiné projekt rekonstrukce centrálního klubu Sádka pražského sdružení AMAVET. Ministerstvo mu na opravu střechy, demoliční práce a další přispělo téměř pěti miliony korun. Odhad nákladů na revitalizaci areálu, který chátrá od 70. let, ale přesahuje 80 milionů korun. "Podle úřadu ministerstvo poskytlo dotaci neúčelně, protože její výše rozhodně nemohla odvrátit chátrání objektu," vysvětlila Málková.

ČTĚTE TAKÉ

"Není v silách ministerstva poskytnout veškeré požadované prostředky najednou, proto se objekty opravují postupně. Stavba samozřejmě dále nechátrá, koncem loňského roku jsme tam provedli kontrolu. Rekonstrukce pokračuje, je hotová střecha a upraveny obvodové zdi," ohradil se ale Michal Urban z ministerstva.

Prostor byl využíván komerčně
Jako neúčelné vyhodnotil NKÚ i poskytnutí peněz na opravy jiného objektu, který pro potřeby dětí sloužil maximálně čtyři týdny v roce a jinak byl využíván komerčně. Podle ministerstva to ale není v rozporu s udělováním dotací, protože mládežnické spolky musejí zisk z pronájmů vracet zpět do rozpočtu na činnost organizace.

Kontroloři vytýkají ministerstvu také formální nedostatky. Ve dvou případech prý nezjistilo chyby ve vyúčtování dotace, do informačního systému CEDR několikrát nezavedlo investiční dotace a v dotačních programech ani v rozhodnutích o poskytnutí peněz nestanovilo povinnost dodržet parametry schváleného projektu, čímž nedostatečně vymezilo účel poskytnutých peněz. Ve čtyřech případech podle NKÚ ministerstvo také neobdrželo ve stanoveném termínu vyúčtování dotace.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč