Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dotace na školství zatím nebudou obnoveny, proces prý zdržela EU

Evropa

  20:31
PRAHA - Ministerstvo školství nestihlo půlroční lhůtu pro nápravu čerpání z programu EU, Brusel proto zatím neobnoví vyplácení dotací. Náměstek ministra pro evropské záležitosti Michal Zaorálek ale řekl, že za nedodržení lhůty mohou evropští úředníci, kteří proces zdrželi.
Eura (ilustrační foto)

Eura (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ministerstvo v těchto dnech čeká na finální audit Evropské komise (EK), pak je připraveno udělat další nápravná opatření. Ministerstvu byla v lednu pozastavena dotace 1,2 miliardy korun, čerpání by se ale podle představ ministerstva mělo nastartovat do konce roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Chyby při čerpání z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost konstatovala komise už koncem loňského roku, od té doby běžela podle Zaorálka ministerstvu půlroční lhůta na nápravu. Návrh opatření poslali do Bruselu hned v únoru. Vypořádání ale trvalo až do nynějška, po uplynutí šesti měsíců pak komisaři vyhlásili takzvanou pozastavovací proceduru.

Komise není spokojená s odpovědí

"Komise není spokojena s odpovědí, kterou dostala od českých úřadů. Ty nepřišly s dostatečnou zárukou toho, že se peníze utratí tak, jak mají. A v případech, kdy audit ukázal špatné vynaložení prostředků, nám české úřady tyto peníze nechtěly vrátit," řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu mluvčí EK Jonathan Todd.

Některá nápravná opatření už ministerstvo zrealizovalo, další prý budou na základě finální verze auditu ještě doplněna. "Je nutné zdůraznit, že aktuální situace se nijak nedotýká příjemců dotací a po vypořádání připomínek od komise očekáváme obnovení plateb," uvedl Zaorálek.

Evropská komise obnovila na začátku tohoto týdne České republice proplácení dotací z některých fondů. Kvůli nejrůznějším nesrovnalostem si ale na peníze z Bruselu bude muset dál počkat sedm operačních programů ze 17, které spravují tuzemské úřady. Mezi nimi je právě i program Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

"Minulý týden jsem požádal pana ministra (školství) Fialu, aby na našem výboru v Senátu se k tomu vyjádřil a k mému překvapení pan ministr Fiala prohlásil, že je smířen s tím, že všechny tyto prostředky se nevyčerpají," nechal se slyšet senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost mělo Česko do roku 2013 na nejrůznější výukové projekty získat celkem 1,83 miliardy eur (přes 46 miliard korun). Vláda ale rozhodla o převedení miliardy korun do programu Lidské zdroje a zaměstnanost spravovaného ministerstvem práce. Hrozilo totiž, že by se nepodařilo všechny peníze vyčerpat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!