Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
27. listopadu 2019 11:47, aktualizováno  20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud odmítl dovolání vražedkyně Janákové, má si odpykat 30 let

Petra Janáková (vpravo) přichází do soudní síně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Janáková (vpravo) přichází do soudní síně. | foto: David TanečekLidové noviny

BRNO Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Petry Nové, dříve Janákové, jež si má odpykat 30 let ve vězení za loupežnou vraždu sběratele a další nedokonané trestné činy. S dovoláním neuspěl ani Martin Herzán, za návod k vraždě si má odpykat osm let. Na nejvyšší instanci se vůbec neobrátil bývalý manžel vražedkyně Jaroslav Janák, jemuž justice pravomocně vyměřila 28 let.

Rozhodnutí ČTK poskytl Jan Kulhánek, mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové, který případ řešil jako první instance. Podle NS byly naplněny podmínky pro uložení výjimečného trestu, jeho výše odpovídá okolnostem. Soud poukázal na nedostatek sebereflexe a náhledu pachatelky, na její osobnostní charakteristiky a na chladnokrevnost, se kterou střelila oběť zezadu do hlavy. 

„Nepociťuje žádnou lítost, netrpí pocitem viny a potřebou napravit to, co způsobila. Egocentricky racionalizuje vlastní činy, nemá vytvořené funkční svědomí, odpovědnost za svá selhání připisuje druhým,“ uvedl NS s odkazem na znalecké posudky. 

Žena, která si před časem změnila jméno na Nová, po nástupu do výkonu trestu otěhotněla, což znamenalo, že musela být dočasně propuštěna. Dítě se jí narodilo koncem srpna. Tvrdila, že ji znásilnili dozorci, což se nepotvrdilo, otcem je jiný vězeň. Policie ženu stíhá za křivé obvinění, opavský soud ji v říjnu poslal do vazby.

Z vazební věznice se nyní Nová podle České televize přesunula do cely, kde si má odpykávat trest za vraždu. Krajský soud v Ostravě totiž zamítl stížnost Nové na vazbu a zároveň rozhodl o návratu odsouzené do výkonu trestu. „Jsou dány vazební důvody, nicméně tyto vazební důvody je možno nahradit dlouhodobým výkonem trestu. Vzhledem k tomu, že krajský soud již dříve odvolal přerušení trestu, byla odsouzená převedena z vazby do výkonu trestu,“ řekl televizi místopředseda soudu Igor Krajdl.

Vražda a další nedokonané činy

Pár z Jičínska motivovala k trestné činnosti snaha získat peníze na zaplacení dluhů. Nejzávažnější zločin spáchali 31. července 2017, kdy zavraždili sběratele mincí a známek z Prahy. Pod záminkou obchodu jej vylákali na schůzku a žena ho při společné jízdě autem střelila poblíž Lázní Bělohrad zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34 000 korun. 

Petra Janáková u soudu.
Manželé Jaroslav Janák a Petra Janáková jsou podezřelí z loupežné vraždy muže u...

Vraždě předcházely čtyři další skutky, u nichž byl motivem rovněž finanční zisk. Dvakrát se manželé neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu spoluobžalovaný Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí.

Janákovi podle verdiktu připravovali další dvě loupežné vraždy, a to sběratelů, které si vyhlédli prostřednictvím internetových inzerátů. První sběratel schůzku na poslední chvíli zrušil. Druhému zachránilo život to, že Janákovi napsal, že přijede bez peněz a nabízené předměty chce nejprve vidět.

Janák se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou tehdejší ženu a Herzána. Při hlavním líčení svou výpověď změnil v tom smyslu, že zamýšlel loupit, ne vraždit. Janáková se k vraždě doznala, vinu u zbylých čtyř skutků popřela.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Fotografie údajného pachatele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...