Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Opencard: soudce čelí žalobě kvůli manipulaci. Doslova se výpovědi přepisují jen výjimečně, hájí se

Nejvyšší správní soud 1. července 2020 v Brně začal projednávat kárné žaloby na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší správní soud 1. července 2020 v Brně začal projednávat kárné žaloby na... | foto: ČTK

Praha Případ pražské „tramvajenky“ se znovu dostal před soud. Zatímco bývalý primátor Tomáš Hudeček a jeho radní byli osvobozeni, soudce, který je dříve odsoudil, je obviněn z manipulace výpovědí.

„Ne, ne, já jsem se neseznámil s tím textem, věřil jsem v tomhle ohledu paní radní a panu řediteli odboru,“ vypověděl u soudu bývalý primátor Prahy Tomáš Hudeček. Na lavici obžalovaných stanul před pěti lety v září kvůli kauze Opencard. Soudce Alexandr Sotolář ovšem v protokolu udělal jinačí poznámku: „Já je viděl u paní radní Vorlíčkové. Podrobně jsem je nestudoval. Věřil jsem paní radní a panu řediteli odboru.“

Sotolář nyní čelí kárné žalobě, kterou ve středu začal projednávat Nejvyšší správní soud. Důvodem je obvinění, že manipuloval s výpověďmi tehdejších obžalovaných i svědků. Rozdíly mezi zvukovým záznamem a protokoly uznal i sám soudce. Ve středu v Brně argumentoval tím, že smysl protokolování je zachytit to podstatné, doslova se výpovědi přepisují jen výjimečně a pokud o to někdo zažádá. „Úpravy nebyly dělané cíleně v neprospěch obžalovaných,“ hájil se.

Šest let života

Jenže právě na základě protokolů Sotolář vyřkl odsuzující verdikt vůči Hudečkovi, Vorlíčkové, ale i dalšímu bývalému primátorovi, Bohuslavu Svobodovi, radnímu Jiřímu Noskovi a někdejšímu řediteli odboru informatiky Janu Teskovi. A to hned dvakrát – s výjimkou Svobody, kterého chránila poslanecká imunita.

„Bylo znát, že si ani neuvědomuje, že nám neumožnil spravedlivý proces. Sám se přitom v podstatě usvědčil z toho, že názor o naší vině si udělal už na samotném začátku procesu,“ řekla ve středu Vorlíčková.

Kárnou žalobu na Sotoláře podali jeho nadřízený, tedy předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, ale i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Ta ho také dočasně zprostila funkce.

Jenže k tomu vedla dlouhá cesta. A nebýt Vorlíčkové, všechno by u onoho odsuzujícího verdiktu skončilo. Byla to ona, kdo od samého začátku procesu „ležel“ ve všech možných dokumentech, poslouchal nahrávky soudu a procházel zápisy všech protokolů.

„Stálo mě to šest let života, během kterých jsem se tou kauzou zabývala každý den. Zasáhlo to celou moji rodinu i moje podnikání. Ale nemohla jsem si pomoct, od začátku bylo patrné, že nás soudce chce odsoudit. Bylo to vidět už jen na jeho přístupu k obžalobě a obhajobě,“ dodává radní.

Nesrovnalosti v jednotlivých výpovědích a protokolech předala Nadačnímu fondu proti korupci, ten pak na Sotoláře podal trestní oznámení. Vorlíčková podala stížnost i k ministryni. Na základě toho Benešová sepsala kárnou žalobu, kterou nyní projednává Nejvyšší správní soud.

Nemohli jinak

Ještě předtím však přišlo zadostiučinění od vrchního soudu, který oba Sotolářovy rozsudky zrušil, a případ dostala nová soudkyně. Její rozsudek zněl opačně: Hudečka, Vorlíčkovou i všechny ostatní zprostil viny.

Až z jejích úst, po třech letech tahanic, zaznělo, že radní tehdy o Opencard nemohli rozhodnout svévolně, ale na základě odborných stanovisek. A museli také navázat na činnost předchozí reprezentace hlavního města. Tedy jednoduše řečeno na činnost primátora Pavla Béma, za jehož vlády předražená tramvajenka vznikla. Jeho nástupci, tedy Svoboda, Hudeček i Vorlíčková, kauzu zdědili. Byli to ale oni, kdo byli obviněni z toho, že majitele práv k Opencard, firmu Haguess, později eMoneyServices, zvýhodnili. Přitom to byli také oni, komu se podařilo náklady na takzvanou kartu Pražana snížit.

Nejvyšší správní soud 1. července 2020 v Brně začal projednávat kárné žaloby na...
Nejvyšší správní soud 1. července 2020 v Brně začal projednávat kárné žaloby na...

Když pak v září 2015 začínalo přelíčení, kde na soudcovskou stolici usedl Sotolář a na straně obžalovaných Hudeček a spol., sešli se před pražským soudem podporovatelé stíhaných. Sehráli tehdy na ulici scénku, v níž pomyslná spravedlnost se zavázanýma očima chvíli lavírovala mezi Bémem a Vorlíčkovou, až nakonec nasadila pouta radní, která už jen musela řešit pozůstalost bývalé éry.

Teď to vypadá, že spravedlnost šátek z očí pomalu, ale jistě sundává. Jednání u Nejvyššího správního soudu, kde se tentokrát musí hájit soudce Alexandr Sotolář, bude pokračovat 14. července. Hrozí mu důtka, snížení platu, zbavení funkce, ale i to, že bude trvale vykázán z justice, což ostatně požaduje ministryně Benešová. Policie se v mezičase zabývá i trestním oznámením, které podal Nadační fond proti korupci. Národní centrála proti organizovanému zločinu už si vyžádala některé materiály.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.