Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Bohuš Pastorek (81) představitel Klementa Gottwalda

Hoch z proletářské rodiny z Valašské Bystřice na Zlínsku se vyučil krejčím a sedm let pracoval v oděvních závodech firmy Rolný v Prostějově, kde začal hrát ochotnicky v Divadle Hanácké obce. Prošel posléze scénami v Uherském Hradišti, Gottwaldově, Olomouci a od roku 1962 se na třiatřicet let usadil v bývalém Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze.

Když bohyně Thalia rozdávala hercům talent, Pastorka zjevně obešla velkým obloukem. O to víc doháněl svou naprostou uměleckou nepoužitelnost neochvějným stranickým zápalem a funkcionářstvím. Jak ostatně napsaly Haló noviny, „byl především čestným člověkem, skromným komunistou“. Škodolibí masochisté se chodili kochat zejména jeho Leninem v Pogodinově Kremelském orloji.

Do dějin naší kinematografie se nechvalně zapsal coby několikanásobný představitel Klementa Gottwalda ve Vávrově zfalšované trilogii Dny zrady (1973), Sokolovo (1974) a Osvobození Prahy (1976), v Ozerovově válečné epopeji Vojáci svobody I, II (1975, 1978) a v televizních inscenacích Jak to bylo v Únoru (1972) a Přitažlivost země (1978). Objevil se také v rolích družstevníka Ládi v Papouškově pokusu o komedii Televize v Bublicích aneb Bublice v televizi (1974), chalupníka, který příkladně jako první vstupuje do zakládaného JZD v Kachlíkově blábolu O moravské zemi (1977) či předsedy okresní kontrolní a revizní komise v ještě horším díle téhož režiséra Na koho to slovo padne (1979).

Jak bylo opožděně oznámeno, zemřel zapomenut v pátek 22. ledna v Praze.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...