Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Milton Babbitt (94) americký skladatel a hudební teoretik

Jeden z nejvýznamnějších autorů minulého století razil názor, že hudba je vyspělým oborem, který je otevřen zkoumání jako filozofie a matematika, ale klade stejně tak vysoké nároky na pochopení. Jeho orchestrální skladby byly do té míry složité, že i Newyorská filharmonie musela odložit premiéru, než do nich dirigent s hráči pronikl.

Rodák z Filadelfie se sice už od čtyř let učil na housle, leč měl jít v otcových stopách a být matematikem. Z pensylvánské vysoké školy však odešel na univerzitu do New Yorku, kde se věnoval rozvíjení postupů seriální hudby, a zejména Arnolda Schönberga a studoval skladbu u Rogera Sessionse. Na Princetonské univerzitě obhájil disertační práci na téma dvanáctitónového systému.

V roce 1959 se stal zakladatelem a ředitelem Elektronického hudebního centra, kde firma RCA uvedla první syntezátor. V rozsáhlé experimentální tvorbě kombinoval elektronickou hudbu s lidským hlasem, jako např. ve skladbách pro soprán a syntetické zvuky Vision and Prayer (1961) a Philomel (1964), nebo dal dohromady klavír s předtočenými pásky v kompozici Reflections (1975). Je též autorem známého oktetu pro jazzový ansámbl All Set (1957).

Krom jiných významných ocenění získal v roce 1982 zvláštní Pulitzerovu cenu za celoživotní dílo. Učil na Juilliard School, na hudební akademii v Darmstadtu, k jeho žákům patřil i muzikálový autor Stephen Sondheim.

Zemřel v sobotu 29. ledna v Princetonu, stát New Jersey. Jeho žena Sylvia zesnula před pěti lety, měli dceru Betty Anne.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!