Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Milton Babbitt (94) americký skladatel a hudební teoretik

Jeden z nejvýznamnějších autorů minulého století razil názor, že hudba je vyspělým oborem, který je otevřen zkoumání jako filozofie a matematika, ale klade stejně tak vysoké nároky na pochopení. Jeho orchestrální skladby byly do té míry složité, že i Newyorská filharmonie musela odložit premiéru, než do nich dirigent s hráči pronikl.

Rodák z Filadelfie se sice už od čtyř let učil na housle, leč měl jít v otcových stopách a být matematikem. Z pensylvánské vysoké školy však odešel na univerzitu do New Yorku, kde se věnoval rozvíjení postupů seriální hudby, a zejména Arnolda Schönberga a studoval skladbu u Rogera Sessionse. Na Princetonské univerzitě obhájil disertační práci na téma dvanáctitónového systému.

V roce 1959 se stal zakladatelem a ředitelem Elektronického hudebního centra, kde firma RCA uvedla první syntezátor. V rozsáhlé experimentální tvorbě kombinoval elektronickou hudbu s lidským hlasem, jako např. ve skladbách pro soprán a syntetické zvuky Vision and Prayer (1961) a Philomel (1964), nebo dal dohromady klavír s předtočenými pásky v kompozici Reflections (1975). Je též autorem známého oktetu pro jazzový ansámbl All Set (1957).

Krom jiných významných ocenění získal v roce 1982 zvláštní Pulitzerovu cenu za celoživotní dílo. Učil na Juilliard School, na hudební akademii v Darmstadtu, k jeho žákům patřil i muzikálový autor Stephen Sondheim.

Zemřel v sobotu 29. ledna v Princetonu, stát New Jersey. Jeho žena Sylvia zesnula před pěti lety, měli dceru Betty Anne.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!