Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Část poslanců chce změnit právní definici znásilnění. Ministryně Benešová je proti zpřísnění trestů

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová. foto: legaltv.cz

Praha - Někteří poslanci se vyslovili pro změnu vymezení trestného činu znásilnění. K tématu se v červenci uskuteční podle místopředsedy ústavně-právního výboru Jakuba Michálka (Piráti) seminář. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se ve středeční sněmovní debatě postavila proti zpřísňování trestů za sexuální násilí.
  14:21

Soud zrušil rozhodnutí Benešové o odvolání žalobkyně Zelené. Ministerstvo prý nerespektovalo její práva

Mimořádnou schůzi vyvolala skupina poslanců v čele s Barborou Kořanovou (ANO) i v souvislosti s kauzou nyní již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).
Dominik Feri

Zvýšení trestních sazeb podle Benešové nic neřeší, je podle ní potřeba věnovat se prevenci a pracovat s poškozenými. Znásilnění je sice podle ministryně závažný trestný čin, varovala ale před podlehnutí hysterii. „Není dán důvod, aby se zvyšovaly trestní sazby. Patříme k přísnějším státům,“ řekla Benešová. Zvyšování sazeb obecně jde podle ní proti moderním trendům trestní politiky. „Patříme ke státům s největším počtem vězněných osob,“ dodala.

Kořanová nastínila, že nové vymezení skutkové podstaty znásilnění by nemuselo být do budoucna spojeno s fyzickým násilím. „Sněmovna se musí postavit na podporu obětem a říci, že bagatelizace skutků je nepřípustná,“ zdůraznila.

„Za klub Pirátů podporujeme lepší úpravu skutkové podstaty v trestním zákoníku,“ řekl Michálek. V právní výboru ale podle něho převládá názor, že zásadní změny trestního zákoníku by se neměly dělat za několik dnů na koleně. O změně definice mluvila také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, měla by přispět i k tomu, aby obětí násilí hlásili. Vyslovila se ale proti ukvapeným změnám.

Příliv kauz ‚à la Feri‘ nečekám, říká šéf Soudcovské unie. Vysvětluje rozdíl mezi znásilněním a sexem bez souhlasu

Místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová varovala před politizací tématu a vyslovila se pro podporu prevence. „Zvyšování trestů prevence není,“ uvedla. Šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek míní, že záležitost vyžaduje právní úpravu, důraz ale kladl i na výchovu, že ‚ne‘ skutečně znamená ‚ne‘.

Pro přísnější trestání znásilnění se vyslovil předseda SPD Tomio Okamura, odmítl ale námět výslovného souhlasu s pohlavním stykem. V souvislosti s Feriho případem mluvil o „pokrytectví liberálních elit“.

Feriho obvinilo několik žen ze sexuálního obtěžování a násilí. Složil kvůli tomu poslanecký mandát, vystoupil z TOP 09 a na podzim nebude kandidovat. Feri odmítá, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie. Podle Pekarové Adamové není aféra kolem Feriho pro TOP 09 ničím lehkým a příjemným. Okamura má Feriho chování za nepřijatelné a amorální.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...