4. srpna 2016 14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemá signál nebo je na kole, říká k Haškovým problémům jeho stranický šéf

Michal Hašek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Rozruch kolem neexistující mluvčí hejtmana Michala Haška je zatím jen jednostrannou kampaní. Myslí si to alespoň šéf krajského výboru sociální demokracie Roman Hanák. Ten na příští týden svolal jednání, kde bude po Haškovi požadovat vysvětlení. Sám však přitom působí jako jeho náměstek na krajském úřadě.

Že pro jihomoravského hejtmana Michala Haška roky pracovala nepravomocně odsouzená lobbistka Jana Mrencová, naposledy potvrdila jeho bývalá mluvčí Denisa Kapitančiková (více čtěte ZDE). Nově se také objevily informace, že kromě agentury Mrencové zajišťovala pro Haška pozitivní PR také společnost Jana Tvrdoně, který založil kontroverzní server Protiproud (více čtěte ZDE). Firmy měly například za vyhledávání článků o Jihomoravském kraji inkasovat statisíce.

Situací se bude zabývat i jihomoravská ČSSD. Předseda tamního výkonného výboru Roman Hanák svolal na příští týden jednání. Za zmínku však stojí, že ačkoli je Hanák ve straně Haškovým nadřízeným, ve veřejné správě je tomu přesně naopak. Hanák totiž zároveň působí jako hejtmanův náměstek.

Lidovky.cz: Bude se jihomoravská buňka ČSSD zabývat situací kolem hejtmana Michala Haška a jeho podle všeho neexistující mluvčí Lucie Proutníkové?
Na příští týden jsem se rozhodl svolat předsednictvo Krajského výkonného výboru ČSSD (KVVV), kde se o tom chceme s Michalem Haškem pobavit. Máme samozřejmě jen jednostranné informace z médií a neznáme jeho názor, protože je na dovolené. Považuji za slušné se s ním o tom pobavit, aby se k tomu mohl vyjádřit. Zatím je to vše jen jednostranná kampaň.

Lidovky.cz: Co vše od něj budete chtít slyšet?
Chci znát jeho názor na celou tuto situaci. Paní (Janu) Mrencovou (lobbistka, která se měla skrývat pod pseudonymem Lucie Proutníková a vystupovat jako Haškova mluvčí; pozn. red.) vůbec neznám. Michal Hašek se k tomu před měsícem nějak vyjadřoval, chceme znát jeho postoj, co je a není pravda. Já to dnes nevím.

Lidovky.cz: Zmínil jste, že se jedná o kampaň. Tak tomu rozumíte? Že to je předvolební útok?
Vnímám to tak, že se předevčírem konaly kandidátní listiny, tím pádem asi kampaň začala. Je logické, že politické strany budou vytahovat všechny možné nástroje, aby pro sebe získaly nejlepší výsledek a poškodily soupeře. To je standardní postup předvolební kampaně.

Lidovky.cz: Ale tady bylo přece prokázáno, že údajná mluvčí Proutníková, která za pana Haška roky mluvila do médií, neexistuje, její existenci dokonce popírá i sám úřad hejtmana, ačkoli do médií tiskové zprávy a vyjádření rozesílala.
Paní redaktorko, nechci se nechat vtáhnout do něčeho, co znám pouze jednostranně. Já považuji za slušné zeptat se na Michala Haška, jak to vidí. Je na dovolené a nemám prostor se s ním o tom pobavit. Vůči médiím postupujeme i právě tím, že jsme svolali KVV strany a zvolíme nějakou strategii.

Lidovky.cz: Mění ta situace nějak váš pohled právě s ohledem na blížící se krajské volby?
Pro mě jako předsedu ta situace příjemná není, chci vést pozitivní kampaň a ne se tady navzájem osočovat a vysvětlovat nějaké problémy. Pro mě je důležitý výsledek voleb a Michal Hašek je stále lídrem sociální demokracie do podzimních voleb.

Lidovky.cz: Pokud pan Hašek nejprve prohlásil, že paní Mrencovou viděl jen párkrát v životě, a nyní kraj přiznal, že skrze její agenturu objednával pozitivní články o panu Haškovi, tomu rozumíte jak?
Nechal jsem si vytáhnout poslední vyjádření k této kauze, protože sled událostí je hodně rychlý. Dnes jsem zaznamenal další objednávku mediálního prostoru. Ty informace běží každý den a já sám si v tom potřebuji udělat pořádek. Nechci se k tomu vyjadřovat bez názoru pana Haška.

Lidovky.cz: Zeptám se ještě jinak. Jak podle vašeho názoru zvládá pan Hašek komunikaci v této věci? Spekulace kolem neexistující mluvčí už běží několik týdnů, on se k tomu zatím veřejně nevyjádřil a nic nevysvětlil, spíše to považuje za úsměvné. Je to podle vás adekvátní situaci?
Myslím, že každý má právo na dovolenou a pan Hašek tento týden řádnou dovolenou čerpá. Není to nic, co by nepočkalo do dalšího týdne. Stejně jako my všichni čerpáme dovolenou, tak i jemu přeji klidnou dovolenou. Nedivím se, že si jí nechce nechat ničím narušovat. V politice na ní moc prostor není.

Lidovky.cz: Určitě, ale toto přece není záležitost posledního týdne. Mohl vystoupit už dříve.
Ale teď dovolenou má, nevím, kde je, jestli má signál, nebo ne. Pokud někde jezdí na kole, tak u sebe nebude mít telefon a nebude se každému vyjadřovat. Zvolil tento postup, užívá si dovolené, asi se k tomu vyjádří až po návratu z dovolené, což je příští týden.

Lidovky.cz: Vy osobně - máte o celé záležitosti nějaké pochybnosti?
Ty informace nejsou příjemné, ale neznám ty smlouvy, neznám rozsah práce, pokud nějaká byla.

Lidovky.cz: Fakticky tam jsou dvě roviny. Jedna je ta, že podle MF Dnes platil kraj statisíce korun za pozitivní články o Michalu Haškovi. Druhá však, že Michal Hašek od začátku popírá, že by s lobbistkou Mrencovou spolupracoval, ačkoli podle jeho bývalé mluvčí paní Kapitančikové s ní v kontaktu byl a pracovala pro něj. Tomu rozumíte jak?
Jak jsem říkal, nechal jsem si vytáhnout zpětně komunikaci, která k tomu proběhla. Já nemám prostor se Michala Haška zeptat, je na dovolené, což respektuji. Nechci ho tímto problémem obtěžovat.

Změna na kandidátce nebude

  • Změnu lídra ČSSD nečeká kromě Hanák ani jeho náměstek Marek Šlapal nebo Jan Vitula z opoziční TOP 09. Hašek vše vnímá jako politický boj.
  • "Cílem našich soupeřů je odradit naše voliče od volební účasti. Podobných pokusů bude logicky přibývat. Michal Hašek byl za lídra potvrzen vnitrostranickým referendem a jeho mandát z mého pohledu není ohrožený," řekl ČTK Šlapal.
  • Podobně to vidí i starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. "Byl řádně zvolen na lídra a změnu po nějakém vyjádření kohokoliv, které není potvrzeno, považuji za absurdní. Za lídrem stojím," dodal Gabrhel.
  • Změnu nečeká ani opoziční Vitula. "Obávám se, že postavení Michala Haška v ČSSD je bohužel natolik pevné, že to jeho pozici neohrožuje. Důkazem jsou i vážnější kauzy, které v minulosti přestál," uvedl Vitula. Poukázal například na tzv. lánský puč, kdy se někteří členové ČSSD včetně Haška měli pokusit po volbách do Sněmovny v roce 2013 odstavit předsedu ČSSD a současného premiéra Bohuslava Sobotku. Hašek pak sice složil funkce ve vedení strany, ale zůstal hejtmanem a je i předsedou Asociace krajů ČR.
  • Hejtmanův náměstek a lídr koaličních lidovců Roman Celý ČTK řekl, že hejtman dříve vedení kraje ubezpečil, že žádná taková mluvčí jako Proutníková pro kraj nepracovala a nepracuje. "Nové informace zveřejněné v médiích hovoří o opaku. Budeme chtít slyšet vyjádření hejtmana a zároveň očekáváme oficiální vyjádření koaličního partnera ČSSD," dodal Celý.
  • Zdroj: ČTK

hmHana Mazancová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz