16. března 2015 19:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němcová: Vláda by neměla platit prezidentovu cestu za Putinem a Kim Čong-unem

Miroslava Němcová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová. | foto: MAFAR - Michal Šula

PRAHA Pokud prezident Miloš Zeman pojede do Moskvy na oslavu 70. výročí konce druhé světové války, vláda by mu neměla proplatit náklady na cestu. To dnes v tiskové zprávě napsala poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se Zemanem o cestě ještě jednal.

Němcová své výhrady zdůvodňuje tím, že účast na setkání doposud kromě Zemana nepotvrdil žádný další evropský státník. Naopak pozvání přijal například severokorejský vůdce Kim Čong-un. Dodává také, že Rusko podle ní není v současné době důstojným místem pro takovou oslavu, protože na Ukrajině porušuje mezinárodní právo a ohrožuje bezpečnost v Evropě.

„V případě, že prezident země nezmění svůj úmysl a měl by být jedinou nebo jednou z mála hlav demokratických zemí na této akci, neměla by vláda umožnit krytí výdajů na tuto konkrétní zahraniční cestu,“ uvedla Němcová.

Zeman by neúčast považoval za urážku

„Pokud paní Němcová takto přistupuje k připomínce 70. výročí vítězství nad nacismem, vystavuje si sama sobě vizitku,“ napsal v SMS zprávě ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman se již ke kritice své plánované cesty opakovaně vyjádřil tak, že neúčast na oslavách 9. května by považoval za urážku 150 tisíc ruských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. V souvislosti s děním na Ukrajině současně uvedl, že podle posledního vývoje nehrozí vážné nebezpečí ruské invaze na východní Ukrajinu.

Lidovky.cz, ČTK