12. března 2015 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman pojede na vojenskou přehlídku do Moskvy. Jako jediný prezident z EU

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

Český prezident Miloš Zeman je jedinou hlavou státu v rámci Evropské unie, která zatím potvrdila účast na vojenské přehlídce v Moskvě, jež se bude konat 9. května u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Uvedl to server EUObserver, který Zemana označil za stoupence ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Neúčast na oslavě 9. května v Moskvě by pan prezident považoval za urážku 150.000 ruských vojáků, kteří položili životy při osvobozování ČSR,“ oznámil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert ve středu potvrdil zprávy tisku, že Angela Merkelová kvůli zásahům Ruska na Ukrajině na oslavy 9. května do Moskvy nepojede. K podobnému bojkotu kvůli Ukrajině se už dříve rozhodly další země EU, například Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva. Ve čtvrtek se k nim připojila i Británie. Francouzský prezident François Hollande také nedávno řekl, že do ruské metropole nepřijede, ale s vysvětlením, že potřebuje nutně navštívit Karibik.

Británie v souvislosti s ukrajinskou krizí nepočítá s tím, že by premiér David Cameron byl 9. května v Moskvě, uvedla dnes jeho londýnská kancelář. Dodala však, že britská vláda uvažuje o vyslání nějakého jiného vysokého představitele.

Slovensko, Maďarsko a Řecko jsou také na seznamu pozvaných a zatím se oficiálně nevyjádřily. „Skutečnost, že německá šéfka řekla ne, a to bez ohledu na historické břímě viny Německa, usnadňuje ostatním říci také ne,“ soudíEUObserver.

Rusko tradičně slaví konec druhé světové války 9. května vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě. V roce 2005 se přehlídky jako první německý kancléř zúčastnil Gerhard Schröder a jeho účast byla vnímána jako gesto smíření mezi oběma zeměmi. Merkelová se přehlídky zúčastnila před pěti lety. Nyní se podle německých komentářů obává, že by její účast na přehlídce poškodila německé vztahy s Ukrajinou.

Pozvání do Moskvy nepřijal ani americký prezident Barack Obama. Naopak účast na oslavách dnes podle agentury TASS přislíbil abchazský prezident Raul Chadžinba. Abcházie je jednou ze separatistických gruzínských republik, které vyhlásily nezávislost na Tbilisi a které se přimknuly k Rusku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz