8. dubna 2015 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda nemůže hlasovat o Zemanově cestě, nezná program, tvrdí Němcová

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | foto: MAFRA

PRAHA Vláda by si podle Miroslavy Němcové (ODS) měla nejdříve vyžádat program cesty prezidenta Miloše Zemana do Moskvy a až poté hlasovat o jejím schválení. Bez znalosti programu vláda neví, co vlastně schvaluje.

Němcová to ve středu řekla novinářům. Zopakovala také své dřívější prohlášení, že v situaci, kdy se Rusko podílí na ukrajinské krizi a přehlídky se zúčastní i severokorejský diktátor Kim Čong-un, by Zeman do Moskvy jet neměl. Cestu prezidenta na květnové oslavy 70. výročí konce druhé světové má schvalovat kabinet ve středu večer.

„Vláda podle mě nemá konkrétní, jasnou představu o tom, co vlastně bude schvalovat. Proto chci vyzvat vládu, aby toto jednání přerušila,“ řekla Němcová.

Vláda v otázce cesty prezidenta na květnové oslavy do Moskvy není jednotná, a to zejména po velikonoční roztržce mezi Hradem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Lidovci pohrozili, že pokud by se měl Zeman zúčastnit i vojenské přehlídky, jeho cestu nepodpoří. Ke kritice se přidalo i hnutí ANO. Jeho předseda a vicepremiér Andrej Babiš řekl, že pokud chce Zeman uctít padlé, měl si vybrat jinou příležitost a nejlepší by bylo, kdyby si Zeman cestu rozmyslel.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček poukazuje na to, že zatím není jisté, zda na přehlídka bude na Zemanově programu. Hrad podle něj ještě nemá podrobný scénář k dispozici.

Zemanův spor

Spor mezi prezidentem a Schapirem kritizovaly strany napříč politickým spektrem. Schapiro v České televizi uvedl, že Zemanova cesta do Moskvy není zcela vhodná. Zeman na to v rozhovoru pro Parlamentní listy reagoval tak, že žádný velvyslanec nemá právo mluvit do jeho zahraničních cest, a Schapiro má proto dveře na Hrad zavřené. Politici pokládali prezidentovo vyjádření za neadekvátní.

Prezident Miloš Zeman převzal 30. září 2014 v Praze pověřovací listiny od...

Prezident Miloš Zeman převzal 30. září 2014 v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira (vlevo).

Němcová již v polovině března vyzvala vládu, aby nehradila náklady na Zemanovu cestu. Argumentovala tím, že přehlídky se zúčastní jen minimum demokratických politiků. Zeman však uvedl, že jeho neúčast by znamenala zneuctění sovětských vojáků, padlých při osvobozování Československa.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v té době odmítal, že by vláda neproplatila náklady na prezidentovu cestu. Řekl, že tisíce padlých vojáků nemohou za současnou politiku ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podobně se Zemana zastali i komunisté.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz