8. listopadu 2016 13:27, aktualizováno  16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spekulace médií. Ve vládě skončí Němeček, Dienstbier a Marksová. Kdo je nahradí?

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (vlevo) a premiér Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aby mu sdělil jména tří ministrů ČSSD, kteří ve vládě skončí. Podle několika zdrojů serveru Aktuálně.cz by se tato skutečnost měla týkat ministryně sociálních věcí Michaely Marksové, ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Po schůzce nechtěl Sobotka žádná jména komentovat a uvedl, že konkrétnější bude až po dalším setkání s prezidentem. Přesto se o třech jménech spekuluje již delší dobu.

„Dienstbiera už jsme včera zapili,“ informoval server Aktuálně.cz jeden z členů pražské ČSSD, jenž si přál zůstat v anonymitě. Vztahy mezi současným ministrem pro lidská práva a sociálními demokraty v Praze je vyostřený již od voleb v roce 2010, kdy Dienstbier odmítl magistrátní koalici s občanskými demokraty.

Dienstbiera by podle dřívějších informací Respektu mohl nahradit poslanec Jan Chvojka. Sám by se mohl přesunout na post státního tajemníka a jeho současná agenda by se rozdělila mezi jiná ministerstva, jak nedávno informovaly Lidovky.cz.

V Sobotkově vládě by podle několika na sobě nezávislých zdrojů měli skončit i další dva sociálnědemokratičtí ministři. Ministryni sociálních věcí Michaele Marksové je údajně vyčítána její nečinnost, například v souvislosti se zákonem o sociálním bydlení.

Místo ní do vlády zřejmě přijde předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, uvedl server Seznam.cz.

Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by podle serveru mohl vystřídat senátor Jan Žaloudík (také ČSSD). Nabídku prý dostal také šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, současně pražský politik ČSSD, ale nedostal garanci, že se bude moci vrátit do křesla šéfa Motola.

Jiné zdroje uvádějí jména ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Václava Šimánka nebo Lenky Tesky Arnoštové, současná náměstkyně ministra. Jenže dle hlasů ze sociální demokracie je „neviditelná a nepracuje“, což její šance snižuje.

O svůj ministerský post naopak s největší pravděpodobností nepřijde šéf ministerstva průmyslu a obchodu Jan Mládek. V kuloárech se spekulovalo, že Mládek je údajně „příliš měkký“ na šéfa konkurenčního hnutí ANO a zároveň ministra financí Andreje Babiše. V souvislosti s jeho náhradou se nejvíce hovořilo o dlouholetém starostovi Náchoda Janu Birkem. Ministr premiérovi nabídl svou rezignaci již v říjnu po neúspěchu v senátních volbách. Sobotka ji ovšem tehdy odmítl.

rsaRobert Sattler

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.