Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsou tu bomby? Ochranka chystá příjezd Merkelové do Prahy

Angela Merkelová na summitu EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na summitu EU | foto: ČTK

PRAHA Přípravy státní návštěvy Angely Merkelové vrcholí. Kancléřka navštíví Prahu příští úterý, s premiérem Petrem Nečasem budou řešit zejména evropské otázky. Po oficiální části vystoupí spolu s Nečasem na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde budou před studenty diskutovat o budoucnosti Evropské unie.

Collgeium maximum, největší přednáškovou aulu na celé univerzitě, kde se "duel" Merkelová - Nečas odehraje, již ve středu navštívila ochranka Angely Merkelové. Zajímala se o to, jak je místnost zabezpečena a zdali v ní kancléřce nehrozí nějaké nebezpečí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jakmile skončí přednáška, poprosím vás, abyste si co nejrychleji sbalili věci a odešli" vyzval studenty během přednášky z ústavního práva proděkan Jiří Hřebejk. "Jsou tady pánové z ochranné služby Angely Merkelové, která tu bude mít příští úterý přednášku, a chtějí si tuhle místnost prohlédnout. Nenechávejte teda v lavicích žádné tikající budíky," vysvětlil proděkan, kterého německý požadavek evidentně lehce zaskočil.

Vstup volný pro každého

"Víte co, letos je to jen Merkelová, za rok to bude Obama," stihl ještě zavtipkovat, než se přednášející opět zmocnila mikrofonu vrátila se k tématu přednášky. A opravdu, po odchodu studentů aulu, kde se konalo např. nedávné protestní shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy k reformám vysokého školství, obsadilo několik mužů a začalo ji prozkoumávat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle Vladimíra Lajska ze studentského spolku Všehrd, který přednášku technicky zajišťuje, úřad vlády chce, aby akce byla "co nejliberálnější". Nejprve zvažovali povinnou registraci účastníků a nutnost zakoupit si lístky, ovšem nakonec bude zřejmě od této varianty upuštěno a na akci bude moci přijít kdokoliv, pokud se vejde. "Určitě tam ale budou bezpečnostní rámy," říká Lajsek.

Merkelová i Nečas budou mít nejprve patnáctiminutové vystoupení, následovat bude prostor pro otázky přítomných.

S Merkelovou bude krátce mluvit i Klaus

Kancléřka se nejdříve potká s premiérem Petrem Nečasem, který ji na Úřadě vlády přivítá v 11:30. "Hlavními tématy bilaterálního jednání budou česko-německé vztahy, zejména z hlediska ekonomické a obchodní výměny, energetiky a přeshraničního dopravního propojení. Jednat budou i o aktuálních evropských otázkách a mezinárodní situaci," uvedla Michaela Horáková z Úřadu vlády.

Ve 13:45 přijme kancléřku na hradě prezident Václav Klaus. A již tři čtvrtě hodiny poté se znovu setká s premiérem, tentokrát však veřejně před studenty právnické fakulty. Téma jejich debaty bude "budoucí podoba Evropy". Svou několikahodinovou návštěvu Česka pak zakončí diskusí se studenty.

Merkelová neočekává, že v Praze uslyší "ano" finančnímu paktu

Německá kancléřka Angela Merkelová neočekává, že při úterním jednání s premiérem Petrem Nečasem uslyší "ano" rozpočtovému paktu, k němuž se Česká republika v Evropské unii zatím nepřipojila. ČTK to sdělil mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Německo podle něj ale zároveň český postoj respektuje.

Seibert uvedl, že Merkelová bude v Česku jednat o energetické politice a "velkých evropských výzvách". "Kancléřka ale neočekává, že by se vracela s českým 'ano' k fiskálnímu paktu. Češi si jistě svůj postoj dobře rozmysleli. Tento postoj jsme vzali na vědomí a respektujeme ho," konstatoval její mluvčí.

LN - Pouták na rozhovor s Merkelovou

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...