1. dubna 2017 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Německo varovalo Česko před křesťanskou sektou Dvanáct kmenů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Mšecké Žehrovice. Jedna ze „základen“ komunity Dvanáct kmenů v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mšecké Žehrovice. Jedna ze „základen“ komunity Dvanáct kmenů v Česku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

BERLÍN Německé úřady podle magazínu Der Spiegel varovaly českou stranu před tím, jak křesťanská sekta Dvanáct kmenů zachází s dětmi. Členové sekty, která používá tělesné tresty, se na přelomu roku ze spolkové republiky přestěhovali do Česka. Důvodem byly zřejmě i opakované střety s úřady, do nichž se v Německu kvůli svým kontroverzním metodám dostávali.

Uskupení odmítá posílat děti do veřejných škol a nezdráhá se používat tělesné tresty, což v Německu nenaráželo na pochopení. V září 2013 například státní orgány odebraly členům sekty 40 dětí. Loni v červnu zase soud v jihoněmeckém Augsburgu poslal na dva roky do vězení učitelku sekty, kterou usvědčil z týrání svěřených žáků.

Už po zásahu v roce 2013 se část sekty přesunula do Česka, kde vlastní farmu v Mšeckých Žehrovicích na Kladensku. Na přelomu roku tak učinil zbytek skupiny. Česko si sekta prý vybrala proto, že zde může svou víru žít naplno. Der Spiegel podotýká, že v Česku je možné děti vzdělávat doma a není zcela zakázané je tělesně trestat.

„Vyrozuměli jsme české úřady, ale ty by musely nejprve najít důkazy svědčící o tělesném zranění,“ řekl magazínu Alfred Kanth, který má na starosti péči o děti a mladistvé v bavorském okrsku Donau-Ries, kde donedávna členové sekty pobývali. „Ale i když úřady zasáhnou, tak se prostě znovu odstěhují,“ podotkl také na adresu členů sekty.

V Bavorsku dodnes zůstává sedm dětí ze společenství, které jsou v péči tamních úřadů.

Sekta Dvanáct kmenů vznikla v 70. letech minulého století v USA a její členové žijí striktně podle bible v přísně hierarchizovaném společenství. V Německu se její příslušníci usadili na počátku 90. let a svého času jich tu bylo až 140. Členové sekty se živí pěstováním vlastních plodin a chovem hospodářských zvířat. Své děti odmítají posílat do veřejných škol i kvůli tomu, že se tam vyučuje sexuální výchova a evoluční teorie.

ČTK
  • 35Diskuse

Najdete na Lidovky.cz