Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemocnice Bulovka má unikátní sál. Pro operace lidí HIV pozitivních

Nemocnice na Bulovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice na Bulovce | foto: Lidové noviny

PRAHA Fakultní nemocnice Bulovka má unikátní operační sál pro operace lidí HIV pozitivních, pacientů s vysoce nakažlivými infekcemi jako třeba SARS a pro porody žen HIV pozitivních nebo s tuberkulózou.

Špičkové vybavení zvyšuje bezpečnost zdravotníků i pacientů. Sál na klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí je zatím ve zkušebním provozu. Kolaudace je plánována na 24. března, pak už se v sále začne operovat.

"Rekonstrukce začala loni v červenci a v únoru jsme ji dokončili. Díky grantu se urychlila a mohla být i mnohem rozsáhlejší, " řekl novinářům při dnešním představení sálu technický náměstek Bulovky Milan Dvořák. Norský velvyslanec v ČR Jens Eikaas doplnil, že věří v další pokračování spolupráce ČR a Norska. "Zdravotnictví je prioritou pro dalších pět let," řekl.

Rekonstrukce stála 60 milionů
Klinika prošla rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba 60 milionů korun, větší část je státní dotace, 15 miliony přispěly takzvané norské fondy.

"Máme zrekonstruované dva sály, vedle operačního také zákrokový, oba jsou vybaveny výkonnou vzduchotechnikou a klimatizací. Je to komfort pro pacienty i personál. Jsme rádi, že se to podařilo," řekla dnes novinářům primářka infekční kliniky Hana Roháčová. Loni operovali na klinice sto pacientů se závažnou infekcí a rodilo zde deset HIV pozitivních žen.

Čtěte také


Centrum přijme pacienty s infekcemi jako SARS nebo antrax
Rekonstrukce zlepšila podmínky na celé klinice. Vzduchotechnika je nově vybavena filtry, které zachytí jakýkoli zdroj infekce a ven propustí jen čistý vzduch. Všechny místnosti operačních traktů jsou přetlakově odděleny, zabrání se tak šíření infekce do okolí. Odpadní vody jsou odváděny infekční kanalizací do speciální čistírny.

Na rekonstrukci operačních sálů navážou práce v západní části budovy. Variant je více, mimo jiné přístavba pavilonu pro nejvyšší stupeň biologického rizika či rekonstrukce západní části s umístěním jednotky pro 3. stupeň biologického rizika, což je nejvyšší stupeň. Centrum je připraveno přijímat pacienty s infekcemi jako antrax, SARS a další.

Infekční klinika na Bulovce je největší v ČR, má 156 lůžek a 14 lůžek na jednotce intenzivní péče. Loni bylo na kliniku přijato 4610 pacientů, z toho na lůžka intenzivní péče 649. Ambulantně bylo ošetřeno 37.404 lidí.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...