Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Britští homosexuálové opět smějí darovat krev

Zdraví

  7:00
Britští homosexuální muži smějí od listopadu opět darovat krev, ovšem za podmínky, že po dobu 12 měsíců před odběrem nebudou mít pohlavní styk s jiným mužem.
Krev - ilustrační foto

Krev - ilustrační foto foto: Shutterstock

Sdělily to britské zdravotnické úřady, které podle televize CNN zakázaly gayům darovat krev v 80. letech minulého století v reakci na šíření viru HIV a onemocnění AIDS.

Odvolání zákazu je podle příslušné zdravotní komise SaBTO umožněno především zlepšením testů odebrané krve. Roční sexuální abstinence vylučuje anální a orální styk i s prezervativem a bude považována za splněnou na základě prohlášení dárce. Stejné pravidlo již platí pro ženy, které měly styk s gayem, a lidé, kteří měli sex s prostitutkou či osobou, která brala drogy injekcemi.

"Odvolání tohoto zákazu je dobrá věc, ale někteří homosexuální muži budou dále frustrovaní, že nemohou dát krev," řekl představitel britského homosexuálního sdružení GMFA. Připustil ale, že roční lhůta se opírá o vědecké poznatky s cílem zajistit nezávadnost darované krve z pohledu žloutenky typu B a viru HIV. Naopak místní ochránce lidských práv Peter Tatchell označil roční lhůtu za přehnanou a neospravedlnitelnou.

Frustrace homosexuálních mužů přetrvá

Úřady uvedly, že jsou si vědomy, že v řadách homosexuálních mužů bude přetrvávat určitá frustrace. Vyjádřily však přesvědčení, že je nutné přistupovat se zvýšenou opatrností ke skupině lidí, u kterých je větší riziko nakažené krve.

Džamila Stehlíková z českého Národního programu HIV/AIDS při Státním zdravotním ústavu v srpnu řekla, že výskyt viru HIV je mezi českými gayi více než 200krát vyšší než u běžné populace, navíc raketově narůstá. Hlavním důvodem nejspíš je, že podle statistik v ČR používá kondom jen 30 procent gayů.

Autor: