Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Britští homosexuálové opět smějí darovat krev

Krev - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krev - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Britští homosexuální muži smějí od listopadu opět darovat krev, ovšem za podmínky, že po dobu 12 měsíců před odběrem nebudou mít pohlavní styk s jiným mužem.

Sdělily to britské zdravotnické úřady, které podle televize CNN zakázaly gayům darovat krev v 80. letech minulého století v reakci na šíření viru HIV a onemocnění AIDS.

Odvolání zákazu je podle příslušné zdravotní komise SaBTO umožněno především zlepšením testů odebrané krve. Roční sexuální abstinence vylučuje anální a orální styk i s prezervativem a bude považována za splněnou na základě prohlášení dárce. Stejné pravidlo již platí pro ženy, které měly styk s gayem, a lidé, kteří měli sex s prostitutkou či osobou, která brala drogy injekcemi.

"Odvolání tohoto zákazu je dobrá věc, ale někteří homosexuální muži budou dále frustrovaní, že nemohou dát krev," řekl představitel britského homosexuálního sdružení GMFA. Připustil ale, že roční lhůta se opírá o vědecké poznatky s cílem zajistit nezávadnost darované krve z pohledu žloutenky typu B a viru HIV. Naopak místní ochránce lidských práv Peter Tatchell označil roční lhůtu za přehnanou a neospravedlnitelnou.

Frustrace homosexuálních mužů přetrvá

Úřady uvedly, že jsou si vědomy, že v řadách homosexuálních mužů bude přetrvávat určitá frustrace. Vyjádřily však přesvědčení, že je nutné přistupovat se zvýšenou opatrností ke skupině lidí, u kterých je větší riziko nakažené krve.

Džamila Stehlíková z českého Národního programu HIV/AIDS při Státním zdravotním ústavu v srpnu řekla, že výskyt viru HIV je mezi českými gayi více než 200krát vyšší než u běžné populace, navíc raketově narůstá. Hlavním důvodem nejspíš je, že podle statistik v ČR používá kondom jen 30 procent gayů.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!