15. května 2011 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nasazení léků proti HIV včas snižuje riziko šíření viru

Potravinové doplňky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potravinové doplňky (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Pokud lidé nakažení virem HIV dostanou brzy léky potlačující tento virus, výrazně se sníží pravděpodobnost, že nakazí svého partnera. Ukázalo to studie amerických vědců.

Studie sledovala na 1800 párů z devíti zemí, kde vždy jeden z partnerů trpěl nemocí AIDS, kterou virus HIV způsobuje. Vědci náhodně vybrali polovinu nakažených, jimž nasadili léky proti HIV ve velmi rané fázi nemoci. Zbývající dostali léky v době, kdy jsou obvykle nasazovány.

Podle výsledků studie se partner nemocného nakazil v 28 případech. Pouze jeden případ zaznamenali vědci u páru, kde nemocný dostal léky proti HIV i v časné fázi nemoci.

Podle autorů studie mohou výsledky změnit způsob, jak jsou nyní léky potlačující HIV nasazovány. Kvůli častým vedlejším účinkům totiž lékaři ve vyspělých zemích obvykle zahajují léčbu až v době, kdy nemoc AIDS částečně postoupí a začne způsobovat nakaženým vážnější problémy. V rozvojových zemích jsou léky nasazovány ještě později.

Lidovky.cz, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz