Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice Na Bulovce zadala zakázky za 800 milionů bez výběru

Česko

  7:36aktualizováno  20:15
PRAHA - Pražská Nemocnice Na Bulovce zadala v letech 2016 a 2017 bez výběrového řízení zakázky na léky a ortopedické implantáty za více než 800 milionů korun. Ukázal to audit zadaný ministerstvem zdravotnictví, které o něm v pondělí informovalo. Ministerstvo kvůli závažným zjištěním podalo trestní oznámení. Nové vedení nemocnice podle svého pondělního vyjádření pracuje na zajištění transparentnosti hospodaření, reviduje neuzavřené smlouvy a v září přerušilo tendr na úklid za 150 milionů korun.

Nemocnice na Bulovce foto: Lidové noviny

Nemocnice podle ministerstva porušila zákon o zadávání veřejných zakázek, neprověřovala hledisko hospodárnosti ani neposoudila, zda jsou výdaje přiměřené. Neprovedla ani kontrolu podle zákona o finanční kontrole. Navíc bylo zjištěno personální a obchodní propojení dodavatelů a zaměstnanců nemocnice.

Policie zadržela ředitele Nemocnice Na Bulovce, žalobce obvinil pět osob a jednu firmu

„Máme vážné podezření, že docházelo k tzv. ‚bid riggingu‘, jinými slovy k domluvě uchazečů. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky se často shodovala s cenou stanovenou ve smlouvě,“ uvedl k auditu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle zjištění kontrolorů zakázky nemocnice získával cíleně jediný uchazeč, společnost První chráněná dílna severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Firma byla ale jen zprostředkovatelem a pro nemocnici zajišťovala služby od ostrahy objektů, obnovy sanitních vozidel, dodávky přístrojového vybavení po nákup tonerů do kopírek a tiskáren nebo vybudování automatického vjezdového systému.

Právní zástupkyně První chráněné dílny Dana Libochowitzová ovlivňování zakázek popřela. „Náš klient si není vědom, že by k jeho prospěchu docházelo k jakékoliv manipulaci se zakázkami,“ uvedla v České televizi.

Implantáty nemocnici dodávala podle médií firma spojená s vedením ortopedického oddělení. Kontrola poukázala na aktivity přednosty ortopedické kliniky Pavla Dungla, který před čtyřmi lety dostal státní vyznamenání, píše Právo a Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD nemocnice od firmy, kterou Dungl vlastní se synem, nakupovala kloubní náhrady a pronajímala jí prostory. Posudky určující cenu a další dokumenty se údajně ztratily.

Kvůli podezření na vliv lobbistických skupin ministr v lednu odvolal tehdejší ředitelku nemocnice Andreu Vrbovskou a v červenci skončil kvůli stíhání za manipulaci veřejných zakázek i její nástupce František Novák. Od září nemocnici vede Jan Kvaček, který v pondělí v prohlášení k výsledkům auditu uvedl, že nemocnice je vázaná velkým množstvím smluv, které lze vypovědět jen za konkrétních podmínek. „Ty, které jsou vypověditelné bez důvodu, revidujeme a některé z nich budeme v krátké době vypovídat,“ uvedl.

Některé služby se bude podle Kvačka nemocnice snažit zajistit sama. Pod novým vedením nemocnice vypsala otevřené tendry na dodávky cytostatik, antivirotik a kontrastních látek za 128 milionů korun. Připravuje další soutěže na dodávky léků a přístrojů v řádech desítek milionů korun.

Transparentní nákupy materiálu a léků jsou pro nás priorita, informovalo nové vedení Bulovky

Ministerstvo kvůli závažným zjištěním provedlo analýzu smluvních vztahů všech svých přímo řízených organizací a zjistilo, že rizikové smluvní vztahy má uzavřeno 25 organizací a smluvní plnění je uzavřeno s deseti společnostmi. „Od všech našich přímo řízených organizací jsme si vyžádali přehled smluv a zakázek, které jsou spojeny s První chráněnou dílnou a společnostmi, které jsou na ni napojeny. Zjistili jsme, že smluvní vztahy s těmito společnostmi má řada našich nemocnic,“ uvedl ministr. Dodal, že uvedené organizace mají do konce listopadu vyhodnotit smlouvy, zda jsou ekonomicky výhodné, a jestli se soutěže uskutečnily podle zákona.

Policie kvůli nemocničním zakázkám obvinila před časem Horáčka a dalších deset lidí. Obviněna je i Vrbovská, Novák či bývalý ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák.

Autor: