Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nepovedený pokus o vtip‘. Člen ODS Franěk se omluvil, že nazval Meghan Markleovou cikánkou

Česko

  15:11
PRAHA - Ředitel zoologické zahrady v Chlebech na Nymbursku a člen nymburské oblastní rady ODS René Franěk se v úterý omluvil za to, že na svém Facebooku nazval novou členku britské královské rodiny Meghan Markleovou cikánkou. K omluvě jej v pondělí vyzval předseda občanských demokratů Petr Fiala. Fraňkova slova označil za nechutná.

René Franěk., ředitel ZOO ve středočeských Chlebech. foto:  František Vlček, MAFRA

Když si Harry bere Cikánku, glosoval člen ODS královskou svatbu. Nechutné, kritizuje předseda Fiala

Zakladatel soukromé zoologické zahrady, která návštěvníkům umožňuje bezprostřední styk se zvířaty, na Facebooku reagoval na otázku, proč na královskou svatbu nepozvali českého prezidenta Miloše Zemana.

„Když si následník bere cikánku, co by tam dělal?“ napsal člen nymburské ODS. Za svá slovy sklidil kritické reakce od uživatelů na sociálních sítích, kteří ho označili za rasistu.

René Franěk rasisticky komentoval královskou svatbu.

„Omlouvám se za nemístný výrok, který jsem zveřejnil na Facebooku a který vyznívá jako nevhodná narážka na barvu pleti. Byl to nepovedený pokus o vtip,“ zveřejnilo na svém facebookovém profilu středočeské regionální sdružení ODS. Pod omluvou je podepsaný Franěk, který má zablokovaný svůj soukromý profil. Jeho vyjádření se redakci opakovaně nepodařilo získat.

K omluvě vyzval Fraňka předseda ODS Petr Fiala. Uvedl, že pokud se Franěk neomluví, nemůže být nadále členem ODS. „Rasistické urážky pana Fraňka na sociálních sítích jsou nepřijatelné. Jeho názory nejsou v souladu s našimi hodnotami. Pokud se za své nechutné výroky neomluví, nemůže být nadále členem ODS,“ uvedl v pondělí Fiala.

René Franěk., ředitel ZOO ve středočeských Chlebech.
René Franěk., ředitel ZOO ve středočeských Chlebech.

Matka Meghan Markleové, která se v sobotu sňatkem s princem Harrym stala vévodkyní ze Sussexu, je Afroameričanka. Otec nevěsty má nizozemské kořeny.

„Pospíšile, prostřel si hlavu“

Nejedná se přitom o první Fraňkův přinejmenším nevhodný výrok. Pozornost na sebe strhl již v lednu 2014, kdy měl na sjezdu středočeské ODS říct tehdejšímu místopředsedovi partaje Jiřímu Pospíšilovi (nyní předseda TOP 09, pozn. red.), aby si šel kvůli údajnému poštvání státních zástupců na Petra Nečase v takzvané kauze Nagyová na toaletu prostřelit hlavu. Prý to bylo to jediné, co Pospíšil mohl ještě pro stranu udělat.

Franěk, který mimo jiné před čtyřmi lety neúspěšně kandidoval za ODS do Evropského parlamentu, později tvrdil, že jeho prohlášení nemířilo přímo na Pospíšila. „Řekl jsem, že když se kouknu do sálu, tak kdyby několik lidí z toho sálu si šlo střelit kuli do hlavy na záchod, tak že nám hned stoupnou preference,“ vysvětloval s tím, že současný europoslanec se tehdy ozval jako „potrefená husa“.

Práci Reného Fraňka a jím vedenou organizaci si před několika dny pochvaloval i občanskodemokratický poslanec Václav Klaus mladší. Zoologickou zahradu na sociálních sítích vyzdvihoval za to, že vznikla, aniž by čerpala jakékoliv dotace. Pravda je však taková, že ZOO Chleby obdržela milionové příspěvky z Evropské unie, ministerstva zemědělství i Středočeského kraje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!