Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepovolené ohně hned hasíme

Česko

  9:25
Chystáte dnes s pár známými pálení čarodějnic mimo oficiální akce? Pak se připravte na to, že vaše podpálená hranice nebude mít dlouhého trvání. Pražští hasiči dnes totiž budou tak trochu připomínat nosorožce – každý podezřelý oheň nemilosrdně „zadupou“.
Tradiční pálení čarodějnic se odehrává 30. dubna na mnoha místech země (ilustrační foto).

Tradiční pálení čarodějnic se odehrává 30. dubna na mnoha místech země (ilustrační foto). foto: ČTK

„Ve chvíli, kdy někdo zakládá ohniště, měl by tak učinit pouze se souhlasem majitele pozemku. Což je v Praze ve většině případů město. To má některá pálení oficiálně nahlášené a o těch také víme. Všechny ostatní budeme muset nekompromisně ukončit,“ potvrdil mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Zcela zakázáno je rozdělávání ohňů v lesích. Pokud někdo při pálení odpadu nebo zakládáním ohně v přírodě způsobí požár, může dostat pokutu až 25 tisíc korun. Pernica také připomněl předloňské pražské čarodějnické reje v prostoru mezi Dolními Počernicemi a sídlištěm Černý Most. Lidé tam vedle centrálního ohně založili i několik menších neohraničených ohnišť. Následně tam museli zasáhnout hasiči, policisté i strážníci. Zásah tehdy trval přes tři hodiny.

Kam vyrazit na pálení čarodějnic:

Ladronka v Praze 6
* volba Miss čarodějnice
Café na půl cesty v Praze 4
* před kavárnou v Centrálním parku
Hostivařská přehrada
* festival Hajdulafest a pravé pálení čarodějnic
Botanická zahrada v Troji
* ochutnávka lektvarů a bylinek
Klub Dixie v Praze 11
* akce Čarodějnice v kouzelné zahradě
Centrální park Prahy 13
* soutěže, atrakce pro děti před domem dětí
Kbelské hřiště, Praha 9
* soutěž o nejhezčí masku
Stodůlky, Praha 13
* rej masek před tamním
Spolkovým domem Čarodějnický slet na Kampě, Praha 1
* průvod masek z Malostranského náměstí na Kampu


Situaci nyní zhoršuje dlouhotrvající sucho, kvůli kterému hasiči museli v uplynulých dnech vyjíždět mnohem častěji než jindy. Například v pondělí zasahovali u 110 požárů a v úterý u 148 požárů. Dlouhodobý průměr přitom činí zhruba 60 požárů za den.

Český hydrometeorologický ústav navíc už vydal výstrahu, ve které upozorňuje na sucho s nebezpečím požárů prakticky na celém území republiky.

„V některých oblastech dokonce index nebezpečí venkovních požárů dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně, což je velmi vysoké riziko, kdy hrozí rozsáhlé požáry. Stačí chvilka nepozornosti, špatné uhašení ohně nebo odhozený nedopalek cigarety a dojde k požáru,“ varuje také mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Velké hranice budou pod dozorem
Navzdory některým obavám se nakonec oficiální ohně rozhoří hned na několika místech v Praze. Jeden z největších vzplane pravděpodobně na Hostivařské přehradě, kde se uskuteční již tradiční Hajdulafest. Pro festival tu bude připravena k podpálení velká tzv. filipojakubská vatra. Letos se tu kromě jiného představí kapely Visací zámek, Timudej a Nightwork. Je připraven pestrý program pro děti a jejich rodiče. Proběhne také soutěž o repliku legendárního motocyklu Jawa New Pionýr 555.

Na všechny čarodějnice s maskou i bez se už těší i Botanická zahrada v Troji. Tady proběhne i výstava košťat a ochutnávka všemožných bylinných lektvarů.

Tradiční rej se uskuteční i na Kampě. Hranice se zapálí u náplavky a v sedm hodin mají sraz čarodějnice i s veškerou „havětí“ na Malostranském náměstí. Odtud vyrazí průvod na Karlův most. Celá noc pak patří podle pořadatelů reji „přítomných neupálených čarodějnic – jedubab – bosorek a jiných meger“.

A kdo má soutěžní ambice, nechť se vydá na Ladronku v Praze 6. Tady totiž od pěti odpoledne proběhne už tradiční volba Miss čarodějnice.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!