5. září 2013 20:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nespokojení členové ČSSD z Mohelnicka hrozí, že podají další žalobu

Nespokojení členové ČSSD z Olomouckého kraje hrozí žalobou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nespokojení členové ČSSD z Olomouckého kraje hrozí žalobou. | foto: Shutterstock

OLOMOUC Pokud se nespokojení členové ČSSD z Mohelnicka do konce týdne nedohodnou s vedením ČSSD v Olomouckém kraji, tak u soudu znovu napadnou krajskou kandidátku sociální demokracie a poté možná i platnost samotných sněmovních voleb. Řekl to jejich právní zástupce Pavel Němec. Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí zamítl návrh na vydání předběžného opatření, kterým chtěli členové ČSSD z Mohelnicka zabránit podání stranické kandidátky v Olomouckém kraji na krajském úřadu.

"Na základě nových skutečností oznamuji, že pokud se do konce tohoto týdne nepodaří věc uzavřít jednáním či mimosoudní dohodou, podáme návrh k soudu znovu, a to počátkem příštího týdne. Pokud se nepodaří soudně věc projednat ještě před registrací kandidátky, nevylučuji podání žaloby na neplatnost voleb poté, co budou oznámeny výsledky voleb," uvedl Němec.

ČTĚTE TAKÉ:

Němec tvrdí, že ČSSD navrhl smírné řešení sporu, pokud mu do středy předloží všechny podklady, podle kterých byla kandidátka v Olomouckém kraji sestavena. Podklady nakonec dostal, avšak klíčové hodnocení kandidátů prý chybělo. "Proto jsem ve středu požádal vedení ČSSD o doplnění podkladů a dnes také o umožnění vystoupit na jednání předsednictva ČSSD a ústřední kontrolní komise v pátek," dodal Němec, podle kterého ČSSD na tuto nabídku dosud nereagovala.

Vedení jakékoli pochybení odmítá

V případě Olomouckého kraje kandidátku ČSSD napadlo šest členů. Spor pro ně po pondělním rozhodnutím pražského soudu nekončí. "Jasně se ukazuje, a to i na příkladu stížnosti okresního předsedy ČSSD (v Mohelnici) Pavla Martínka, že někteří kandidáti byli nesprávným a diskriminujícím způsobem vyloučeni z možnosti kandidovat. Takový postup pak logicky znevěrohodní výsledek voleb v celém Olomouckém kraji. Divím se proto, že takové riziko hodlá ČSSD podstoupit," podotkl Němec. Podle něj sestavení kandidátky neodpovídalo demokratickým principům, sestavena prý byla úzkým okruhem straníků a rozhodnuto bylo "za zavřenými dveřmi na sekretariátech".

Vedení krajské organizace ČSSD pondělní rozhodnutí soudu přivítalo a jakékoliv pochybení odmítá. "Byli jsme přesvědčeni, že volby byly podle řádu stanoveným ústředním výborem a na tom si trvám. Předpokládám, že když bude podávat další žaloby, dopadne to stejně," řekl ČTK krajský šéf strany Jiří Zemánek. Podotkl, že Němec jako nečlen z kandidátky vyřazen nebyl. Zařazen byl prý za Šumpersko z 11 kandidátů na 11. místě a na listinu se tak nedostal. Podle hejtmana Jiřího Rozbořila jde o Němcovu osobní mstu za to, že byl zbaven členství v ČSSD.

K pražskému soudu bylo podáno v červenci a srpnu také pět žalob proti sociální demokracii. Ve čtyřech případech jde o zrušení členství celkem deseti bývalým členům ČSSD z Moravskoslezského, Olomouckého a Plzeňského kraje. Pátý případ se týká údajné nečinnosti vedení strany na podnět z regionu. S výjimkou jedné žaloby figuruje ve všech jméno právníka Němce, který byl z ČSSD vyloučen pro údajné mediální poškozování strany. Němec však popírá, že u napadení kandidátních listin jde o osobní věc.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...