Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Nevěstince se maskují. Musí

Česko

Stát se tváří, že veřejné domy v Česku neexistují. Nevěstince se tak vydávají za bary a kluby

PRAHA Erotický klub Pamela v Plzni. Proslulý night-club Roxana v Ostravě nedaleko Stodolní ulice. Noční klub Ariadné v Žitné ulici, nedaleko pražského Karlova náměstí. Na první pohled je vše jasné: jde o „vykřičené domy“. Jenže podle stavebních úřadů se oficiálně jedná jen o bary, wellness centra nebo masážní salony – přestože realita je úplně jiná.

Majitelé takových klubů jsou navíc velmi vynalézaví. Jejich podniky, kde si erotické služby můžete objednat se stejnou samozřejmostí jako třeba v restauraci guláš, jsou občas na stavebních úřadech zapsány i jako sázkové kanceláře. Největší kuriozitou, kterou se LN podařilo zjistit, je night-club El Paso na Americké třídě v Plzni, který je kolaudován jako sportovněkulturní centrum.

O sport ani kulturu v něm ovšem nejde.

Proč se nevěstince a erotické kluby takto „maskují“? Nemají jinou šanci.

„Stát se zkrátka tváří, že veřejné domy u nás nejsou,“ řekl LN vedoucí stavebního odboru Prahy 1 Oldřich Dajbych. „My máme parametry, podle kterých můžeme zkolaudovat restauraci, bar, fitko, ale na pojem jako třeba ,klub s nabídkou erotických služeb‘ neexistují hygienické předpisy. Ještě je zkrátka nikdo nedefinoval. Také proto musejí majitelé nevěstinců takto kličkovat,“ dodal.

Na nevěstince si nemůže pořádně posvítit ani živnostenský odbor. „Většina night-clubů u nás má vazbu na podnikatele s živnostenským oprávněním ,hostinská činnost‘. Pod to se může schovat leccos a bez kontroly nelze říci, zda porušují, nebo neporušují zákon,“ krčí rameny mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. „Pracovníci našeho živnostenského odboru kontroly v nočních klubech prováděli, ale měli možnost nahlédnout jen do předních částí a tam žádná porušení živnostenského zákona neodhalili. Bary totiž v těchto klubech bývají také.“

Problém je, že takto „zamaskované“ nevěstince se můžou nekontrolovatelně stavět kdekoliv, třeba i v památkově chráněných centrech měst.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„To máte tak, stačí, když si třeba koupíte dům na Malé Straně, kde dřív byla třeba banka. Zažádáte si na stavebním úřadě o změnu v užívání stavby, uděláte tam nějaké úpravy a necháte si to zkolaudovat třeba na bar nebo restauraci, která tam nikomu nemůže vadit. A když máte potom všechno v pořádku, včetně splněných hygienických předpisů, dostanete razítko a pak už na vás nikdo nemůže. Stavební odbor je na tohle krátký a živnostenský vlastně v praxi také,“ říká mluvčí první pražské městské části Alexandr Koráb.

Problémem města a vedení městských částí je to, že se vůbec nemohou vyjádřit k tomu, kde by erotický klub vzniknout mohl a kde nikoliv. „Můžeme jen přihlížet tomu, jak o vzniku takových podniků rozhodne příslušný stavební úřad. Ten ale nemůže říci ne, pokud má ten majitel vše v pořádku,“ říká Koráb.

Problém je i s prostitucí jako takovou. V České republice se v současné době aplikuje tzv. aboliční přístup. Ten prostituci nezakazuje, ale ani nepovoluje. Pouze postihuje jevy, které prostituci doprovázejí (například kuplířství či obchod se ženami). Na to, že takový „hampejz“ může ale občas vadit svou pouhou přítomností a jejich výskyt by měl být nějak regulován, už zákony nepamatují.

Odborníci proto častěji preferují přístup, který prostituci legalizuje, ale zároveň ji podřizuje státnímu dozoru a kontrole, včetně všech navazujících opatření. Takto to funguje například v Nizozemsku.

***

„Na pojem ,klub s nabídkou erotických služeb‘ neexistují hygienické předpisy.“

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...