Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevítané graffiti na pražské skále. Štve ochránce přírody i sprejery

Graffiti na skále odsuzují ochránci přírody i sprejeři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graffiti na skále odsuzují ochránci přírody i sprejeři. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Stěhují se sprejeři do přírody? Pokud cestujete vlakem kolem pražské Hlubočepské plotny, nově na vás z vápencové skály zírá barevné graffiti. Odsuzují ho jak všichni, kdo mají vztah k přírodě, tak i lidé ze světa sprejerů. Odstraňování nevítaných výtvorů jde nejčastěji z kapes obcí. Pomalovanou skálu navíc nejde uvést do původního stavu.

„Většinou ti lidé, kteří graffiti dělají, mají úctu k přírodě a malují jen na betonové plochy. S graffiti se v přírodě moc nesetkáváme. Spíš je na skalách něco vyrytého,“ komentuje nový sprejerský počin Jaromír Bláha z hnutí Duha.

Lidé ze světa sprejerů souhlasí. „Je to demence. Skála je dobrá, jak je. Tahle game (hra) patří do města. Nehledě na to, že je (graffiti) strašně hnusné,“ říká Martina Overstreet, která se zabývá streetartovým uměním.

Nový trend?

Graffiti na skalách se dotýká také lezců, kterým komplikuje hledání popisů cest na skále. „Budeme si teď nově muset zvykat na podobné vylepšováky přírody?“ ptá se Jana Tylová v článku na webu outfanatic.com, kterým na nové barevné graffiti na skalní ploše upozornila.

Ochránce přírody Bláha si to nemyslí a domnívá se, že se nejedná o nový trend. Sprejer Lukáš zase připomíná, že graffiti v přírodě není žádná novinka. „Ti, kteří to ale dělají jsou spíš takoví amatéři, co si myslejí, že jsou pak králové. Přitom jsou za dementy. To samé jsme si říkali, když jsme viděli posprejovaný skály na Kokoříně. Tohle se nedělá. Na baráky, to je něco jinýho. To aspoň nějak vypadá,“ míní mladík.

Graffiti na skále v pražských Hlubočepech vedle železniční trati.
Graffiti nelze ze skály odstranit zcela.
„Odstraní se většinou jen část, v trhlinkách a v koutech tam ta barva zůstává,“...
Lidé ze světa sprejerů hodnotí tvůrce graffiti na skále jako „dementy“ a...

Odstranění zůstává na obci

Policie případy sprejerství v přírodě řeší, setkává se s nimi ale jen ojediněle. Mluvčí policie Andrea Zoulová upozorňuje, že i když poškozená věc nepatří konkrétní osobě, neznamená to, že nevznikla škoda. „Škoda vznikla (ať už státu nebo Lesům atd.), takže je policie povinna to řešit. Trestněprávní kvalifikace se odvíjí od způsobené škody,“ podotýká Zoulová. Tu po podání trestného oznámení ohodnotí policií najatý znalec.

Tvůrce graffiti je však těžké chytit. Kdo se tedy obvykle postará o odstranění nežádoucí malůvky? „S největší pravděpodobností obec,“ říká Zoulová. Odstraňování graffiti v přírodě přináší nejen zbytečné finanční výdaje (orientačně kolem 1 tisíce Kč za metr čtvereční), ale také značnou námahu.

Drátěný kartáč a chemie

„Hodně práce,“ shrnuje osobní zkušenost s odstraňováním graffiti ze skal Karel Drábeček. „Odstranění se provádí mechanicky, drátěný kartáč, dostupné chemické prostředky, čističe, odstraňovač barevných nátěrů apod. Samozřejmě to nelze uvést do původního stavu, odstraní se většinou jen část, v trhlinkách a v koutech tam ta barva zůstává,“ popisuje Drábeček.

„Odstraní se většinou jen část, v trhlinkách a v koutech tam ta barva zůstává,“...

„Odstraní se většinou jen část, v trhlinkách a v koutech tam ta barva zůstavá,“...

Odstraňování se samozřejmě odvíjí od rozsahu graffiti, ale obvykle to zabere minimálně celý den (včetně všech příprav). Skály jsou vůči graffiti bezbranné, na rozdíl od městských staveb, na které se může aplikovat antigrafitový nátěr a pomocí roztoku pak případný nechtěný nápis lehce odstranit.

Názor výtvarníka Vojtěcha Velického

„Já si myslím, že to úplně nový trend není, neboť „graffitï“ se objevuje už v pravěku viz například jeskyně Lascauux. Ale pravda je, že v dnešní době to u nás zas tak obvyklé není, to je fakt. Doba je holt někde jinde. Kdybych měl mluvit za sebe, tak mně se to zrovna nelíbí, jak uvedený příklad, tak umístění. Přeci jen máme spousty jiných ploch, kde by se dotyční mohli realizovat. Ovšem kdyby to mělo nějakou myšlenku a nebyl to jen nápis, tak bych možná mluvil jinak.“

Anketa

Co říkáte na graffiti v přírodě?

Líbí se mi to. 34
Lepší, než když jsou ve městě. 11
Je mi to jedno. 22
Naprosto to odsuzuji. 1734

  

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč