Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevítaná smrt jedněch nádorových buněk

Česko

Je to patrně konec jedné populární teorie o vzniku nádorů. Neobstála v testu, kterému ji podrobil tým Seana Morrisona z amerického Howard Hughes Medical Institute.

Vědci se domnívali, že v pozadí tvorby nádorů stojí vzácné „kmenové nádorové buňky“, které mají jako jediné potenciál k tvorbě nádoru. Mělo se jednat o vzácné buňky (v nádoru jednu z 10 tisíc) s jedinečnými znaky.

Morrison vyvinul nový, podstatně citlivější test a zjistil, že schopnost vytvořit nový nádor má zhruba čtvrtina buněk nádoru. Tyto buňky se navzájem liší v mnoha znacích a nelze najít rysy, které by jim byly společné. Výsledky zveřejnil časopis Nature.

Vyplývá z nich, že vzácná sorta kmenových rakovinných buněk byla pouhou iluzí. Vědci předtím totiž testovali schopnost buněk založit nový nádor v tak drsných podmínkách, že v -nich obstál jen zlomek buněk. Ve skutečnosti má tuto schopnost většina buněk nádoru.

Objev přináší zvrat do vývoje léků. Pokud by platila teorie o vzácných kmenových rakovinných buňkách, měly by léky cílit přednostně na ně. Spíše se ale zdá, že léky musí působit na buňky nádoru plošně.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...