Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevydání Pešáka? Mlejnského miliony mohly změnit postoj senátorů

senátor ODS Milan Pešák (na archivním snímku). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy senátor ODS Milan Pešák (na archivním snímku). | foto: ČTK

PRAHA Rozhodování senátorů, kteří odmítli vydat svého člena Milana Pešáka, mohla ovlivnit zpráva o zajištěných milionech u exstarosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského. Oba zmínění figurují v kauze údajně nevýhodného prodeje pozemků v městské části. Do horní komory však informace o nevysvětlených penězích vůbec nedorazila.

Policie zajistila u exstarosty Prahy 11 Mlejnského při domovní prohlídce čtyři miliony, dalších 25 v zahraničí. Informovala o tom páteční MF Dnes. Detektivové už před volbami obvinili společně s ním dalších 39 zastupitelů kvůli údajně nevýhodnému prodeji pozemků na Roztylech, v Hájích a na Chodově. 

Za hlasování v červnu roku 2010, kvůli němuž měla vzniknout škoda až 18,7 milionu, je vedle Mlejnského stíhaný právě i bývalý zastupitel jedenácté městské části Milan Pešák (ODS). Toho ale Senát ve středu odmítl podle očekávání vydat ke trestnímu stíhání. (více čtěte ZDE) 

Rozmýšleli by jinak

Jenže členové imunitního výboru, kteří doporučili návrh na vydání zamítnout, neměli úplné informace, zjistil server Lidovky.cz. Ačkoli zabavené miliony nemusí mít žádnou souvislost s prodejem pozemků na Praze 11, někteří senátoři by se nyní možná rozhodovali jinak.

ČTĚTE TAKÉ:

„Kdybych si ty souvislosti dal dohromady, tak bych se možná rozhodl jinak,“ řekl serveru Lidovky.cz člen imunitního výboru Zdeněk Besta z ČSSD. „To z těch informací (které měli senátoři k dispozici - pozn.red.) ale nevyplynulo. Stíhat ho mají za hlasování,“ doplnil.

Mlejnského miliony

  • Čtyři miliony korun v Česku a dalších pětadvacet v zahraničí zajistila policie policie u bývalého starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského. Ten slíbil, že jejich původ vysvětlí. Detektivové už před volbami exstarostu i další zastupitele obvinili kvůli údajně nevýhodnému prodeji pozemků.
  • Policisté zatím neupřesnili, kde finanční prostředky našli. Podle deníku Mf Dnes se 4 miliony měly nacházet jak v Mlejnského domě, tak v kanceláři. Zbytek, tedy pětadvacet milionů, vystopovali policisté v zahraničí. „Něco málo mi doma našli,“ potvrdil Mlejnský. Další detaily ale nepřidal. „Chci vše nejprve vysvětlit policii.“
  • Detektivové zatím neprozradili ani to, jak Dalibor Mlejnský k vysokým úsporám přišel.

I Jaroslav Kubera by s přihlédnutím na nové okolnosti rozmýšlel trochu jinak.

„Pokud by bylo jasné, že to má souvislost s pozemkem, potom bych o tom přemýšlel, ale z této informace to nevyčtu. Peníze se mohou týkat něčeho jiného,“ sdělil.

Předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS) sice nevidí přímou souvislost mezi vysokými úsporami Mlejnského a stíháním Pešáka za hlasování v městské části, jistotu, že by jeho kolegové hlasovali stejně jako ve středu, ale ztrácí. „Moje osobní rozhodnutí by to asi nezměnilo, ale těžko můžu mluvit za ostatní,“ uvedl.

Pešák může být souzen, až mu skončí mandát

Server Lidovky.cz oslovil i další členy, mnozí ale na dotaz kvůli časové vytíženosti nereagovali. „Zvláštní podezření se vznáší nad Daliborem Mlejnským, ne nad Milan Pešákem,“ odmítá Oberfalzer spekulovat, zda spolu skutečnosti souvisí. 

Jan Látka (ČSSD) a Jaroslav Zeman (ODS) by své rozhodnutí rozhodně neměnili. „Pokud se to přímo netýká pana Pešáka, a já v tom nevidím nějakou úzkou souvislost, tak bych se určitě rozhodl stejně,“ řekl Látka. Podle Zemana se věc týká pouze Mlejnského. 

Senátor Miloš Malý (ČSSD) odmítl přímo reagovat na dotaz serveru Lidovky.cz, zda by se s přihlédnutím k novému faktu rozhodl jinak. „My (Senát) neposuzujeme, zda spáchal, nebo nespáchal trestný čin. My pouze posuzujeme to, zda je potřeba ho pro spravedlnost vydat okamžitě nebo to počká rok a deset měsíců,“ sdělil s tím, že Pešák může být bez problémů souzen až poté, co mu skončí senátorský mandát. 

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!