Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nevzali vás? Napište odvolání

Česko

Pokud dítěti chybělo jen pár bodů a umístilo by se „nad čarou“, podejte odvolání. Stejně postupujte, pokud se dítě nemohlo ke zkoušce dostavit ze zdravotních důvodů.

Rozhodnutí o tom, zda uchazeč byl, či nebyl přijat na střední školu, musí poslat ředitel školy nejpozději do sedmi pracovních dnů po termínu přijímacích zkoušek. Stejný termín platí i v případě, že škola přijímací zkoušky nepořádala – pak se počítá od chvíle, kdy ředitel rozhodl o přijetí nebo nepřijetí. Svůj verdikt budete vědět letos tedy nejdříve 29. dubna. Výsledky přijímacího řízení musejí být zveřejněny na veřejně přístupném místě v budově školy. Pořadí uchazečů se přitom neuvádí pod jmény, ale pod registračním číslem, které každý uchazeč obdrží v den přijímaček.

Řediteli školy vzniká ještě další povinnost – informovat krajský úřad o tom, zda bude škola vypisovat další kolo přijímacích zkoušek. Právě krajský úřad totiž poskytne neúspěšným uchazečům informaci o tom, které školy nabízejí další volná místa a vypisují druhé kolo. Kdy psát odvolání Pokud uchazeči v testu k přijetí chybělo jen pár bodů a skončil tzv. pod čarou, je výhodné napsat odvolání, které podávají rodiče jakožto zákonní zástupci uchazeče. Odvolat se proti rozhodnutí je možné do osmi dnů po doručení rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.

Je nutné si ale uvědomit, že odvolání mohou podat pouze ti, kteří se hlásí na veřejnou střední školu, zřizovanou státem, krajem, obcí nebo svazem obcí. O právo podat odvolání přicházejí tedy neúspěšní uchazeči na soukromé či církevní školy. Pokud se někdo z nich bude chtít odvolat, musí požádat o soudní přezkoumání. Některé soukromé školy mají ovšem možnost odvolání uvedenou přímo ve vnitřním předpisu školy.

Odvolací dopis by měl obsahovat veškeré argumenty, které by mohly změnit názor školy – zmiňte dobré výsledky ze základní školy a účast na školních soutěžích a olympiádách. Může se stát, že byl žák v průběhu přijímacích zkoušek nemocný nebo měl rodinné problémy. V tomto případě na ně neváhejte upozornit. Pokud mají rodiče podezření, že neúspěch zavinil špatně nastavený systém přijímacích zkoušek – nejasné otázky, nejednoznačné odpovědi nebo chyby při sčítání bodů – měli by na to poukázat.

Rozhoduje krajský úřad O výsledku odvolacího řízení rozhoduje krajský úřad. Výsledek rozhodnutí musí oznámit nejpozději do třiceti dnů. Ve zvláštních případech může být tato doba prodloužena, ale tuto skutečnost je nutné vždy oznámit.

„Nejčastější chybou při psaní odvolání je zejména to, že žadatel neuvede důvody, proč se odvolává, a často se také stává, že žadatel odvolání nepodepíše,“ uvedl Martin Kupka z Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle něj jsou nejčastějšími důvody pro psaní odvolání zdravotní a psychické indispozice při zkoušce.

„Čím je odvolání konkrétnější – například poukazuje na konkrétní pochybení v rámci přijímacího řízení – tím lépe. Provádí se totiž pouze přezkoumání konkrétní věci, na kterou se upozorňuje v odvolání (např. procesní pochybení). V případě, že došlo k pochybení, má odvolání zpravidla úspěch,“ říká Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství.

„Nejčastějším důvodem, proč není odvolání úspěšné, je naplněná kapacita školy nebo oboru,“ dodává Kupka z krajského úřadu.

Odvolání se podává nejčastěji na gymnázia, obchodní školy a dále také na školy z oblasti gastronomie a cestovního ruchu.

***

Co dělat, když neuspějete

* Rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení je ředitel školy povinen poslat uchazeči (nebo jeho zákonnému zástupci) nejpozději do 7 dnů od konání zkoušky nebo od rozhodnutí. * Odvolání proti rozhodnutí je možnost, kterou neváhejte využít v případě, že jste skončili „ pod čarou“, tedy k přijetí vám chybělo několik málo bodů. Odvolat se lze do 8 dnů po doručení výsledku. *O výsledku odvolacího řízení rozhoduje krajský úřad. Výsledek musí oznámit nejpozději do 30 dnů. * Odvolání mohou podat jen uchazeči, kteří se hlásí na veřejnou střední školu. U soukromých a církevních středních škol může rozhodnout jen soud. * Informace o tom, které školy vypisují další kolo přijímacího řízení, zjistíte na příslušném krajském úřadě. Informovat se lze ale také přímo na střední škole, o kterou máte zájem. * Do druhého a dalších kol může podávat uchazeč libovolný počet přihlášek. Nově se letos podávají až po výsledcích přijímacího řízení z prvního kola (zhruba v květnu), kdy bude známo, které školy mají ještě volná místa, a budou tedy vyhlašovat další přijímací kolo. * Tiskopis přihlášky k dalšímu kolu přijímacího řízení vydá uchazeči ředitel příslušné střední školy. Můžete použít také formulář zakoupený v prodejně SEVT nebo si ho stáhnout z webu ministerstva školství (www.msmt.cz). * Vyplněná přihláška se podává přímo řediteli vybrané střední školy. * Přijímací řízení musí být ukončeno nejpozději do konce srpna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!