Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Dost lží!“ Ostrá stávka za platy, Korejci nechtějí českým zaměstnancům přidat ani dvě koruny za noční

Česko

  21:17
Zaměstnanci korejského výrobce pneumatik z průmyslové zóny u Žatce zahájili časově neomezenou stávku. Firma ještě ten den obnovila roky neúspěšná jednání o zvýšení mezd.

Dost bylo arogance. Konec korejských lží. Nejsme levná pracovní síla. Transparenty protestujících zaměstnanců z korejské továrny na pneumatiky Nexen Tire Europe odstartovaly v úterý ráno v zóně Triangle u Žatce po mnoha letech první skutečnou a časově neomezenou stávku v Česku.

Jednání o zvýšení mezd, příplatku za noční směny nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů v Nexenu už skoro čtyři roky nevedou k ničemu.

Zhruba stovka lidí – zaměstnanců a odborářů z dalších organizací, mimo jiné i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula – pak dorazila s transparenty a protestní nótou do Prahy přímo k velvyslanectví Korejské republiky. Marně. Nikdo si jejich požadavky nevyslechl.

Protest před ambasádou ale možná přispěl k tomu, že zafungovala horká linka mezi korejskými diplomaty a podnikem – vedení společnosti ještě ten den odpoledne pozvalo odborové předáky zpátky do továrny k jednání. Den předtím je přitom nechalo vyvést.

Zvědavost i obavy

Před ambasádu přišli i lidé, kteří ve firmě nepracují. „Jsem tu, protože tam chci po škole nastoupit a chci mít jistotu, že je ve firmě vše v pořádku,“ svěřil se na místě jeden mladý muž. Někteří zaměstnanci Nexenu přiznali, že mají důvod k obavám. „Doslechli jsme se, že pokud budeme stávkovat, tak porušíme pracovní smlouvy. Těm, kteří nestávkují, prý mají dát nějaké peníze,“ tvrdil další z protestujících.

Nexen Tire zaměstnává 1100 lidí. Stávku prý podporuje více než polovina z nich. Přímo se ale do protestu podle odborových předáků zapojilo asi 190 lidí. Už dlouho požadují zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní nárůst za noční a víkendové směny i dvoukorunový přídavek k hodinové mzdě směnařů. Což podle nich vyplývá z kolektivní smlouvy.

Velké části pracovníků se údajně nezvýšily mzdy od roku 2018. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22,7 tisíce korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců ale firma neuvádí.

Jednání s vedením podniku o podobě kolektivní smlouvy začala v dubnu 2019 a dodnes bez výsledku. Před rokem tedy odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nepomohla ani snaha zapojit do vyjednávání zprostředkovatele. Reakci od vedení firmy se během úterního dne serveru Lidovky.cz nepodařilo získat.

Za lepší mzdy. Pneumatikáři od Žatce stávkovali i před korejskou ambasádou

„Korejci jsou tak složitý národ. A když říkám složitý, tak s velkým es. Já už ani nevím, co od nich čekat. V současnosti se potýkáme s výhrůžkami, vydíráním,“ pronesl při demonstraci předseda odborové organizace KOVO v Nexen Tire Pavel Rohel.

Po mnoha letech opět stávka

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo připomíná, že skutečně zahájená stávka, při které zaměstnanci odmítnou nastoupit do práce, se u nás už dlouho nekonala.

„Jestli si to vybavuji dobře, tak v rámci OS KOVO i celé republiky byla stávka naposled před více než 12 lety – na Brněnsku. Většinou vždy pomohla stávková pohotovost, během které mají zaměstnavatelé pořád šanci jednat o výši požadavků. Kdežto při stávce už se nevyjednává o požadavcích. Pak už se jen dávají přesná čísla, co se musí přijmout, aby stávka skončila,“ uvedl Ďurčo pro server Lidovky.cz.

Tvrdí také, že vedení nechtělo pustit do firmy zaměstnance, kteří se odpoledne vrátili z demonstrace. Místa stávkujících obsazovala jinými lidmi. „Podle zákona o stávce a kolektivním vyjednávání nesmějí nahrazovat zaměstnance, kteří stávkují,“ řekl odborář s tím, že už chtěli volat policii, když se Korejci rozhodli s odboráři jednat. To dosud vedení firmy odmítalo. Jednatel společnosti Kim Soo Cheol však v pondělí pro deník MF DNES naopak tvrdil, že odbory nereagují na jednání s podnikem.

Úterní schůzka však žádný výsledek nepřinesla, korejský management si vzal čas na rozmyšlenou, a stávka tak podle odboráře Ďurči pokračuje dál.