Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nezákonně získali licenci na provoz solární elektrárny. Půjdou do vězení na 7 let

Solární panely. Ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panely. Ilustrační snímek. | foto: ČTK

BRNO Brněnský krajský soud dnes poslal vlastníka solární elektrárny Držovice na Prostějovsku Jaroslava Vlčka za pokus o podvod na 6,5 roku a dodavatele stavby Zdeňka Svobodu na sedm let do vězení. Podle spisu získali pro elektrárnu v roce 2010 nezákonně licenci pro provoz, čímž by za 20 let vznikla škoda téměř 240 milionu korun. Licence byla udělena, i když v Držovicích nebyl nainstalován žádný solární panel.

Jejím udělením dosáhl majitel elektrárny velmi výhodné výkupní ceny elektřiny, která od ledna 2011 strmě klesla. Licence uděluje Energetický regulační úřad.

Při získání licence do konce roku 2010 byla výkupní cena za megawatthodinu energie dodané ze solární elektrárny do veřejné sítě 12.150 korun. Částka byla garantována státem na 20 let. Pokud ale majitel dostal licenci až po 1. lednu 2011, získal cenu 5500 korun za megawatthodinu. Elektrárna tak mohla na příspěvcích za 20 let vydělat 239,6 milionu korun. "V tomto případě nejde o nějakou nedbalost. Snaha získat licenci do konce roku 2010 tam byla ze strany majitele i dodavatele stavby zřejmá," řekl v odůvodnění rozsudku předseda trestního senátu soudu Aleš Novotný.

Rozestavěná, ale schopná provozu

Pracovník Energetického regulačního úřadu Ladislav Žáček navštívil 30. prosince 2010 elektrárnu Držovice a rozhodl, že je sice rozestavěná, ale schopna provozu. Na základě toho získala elektrárna licenci Energetického regulačního úřadu. V elektrárně ale nebyl vztyčen jediný solární panel a Žáčkovi prý byla při kontrole prezentována sousední, tedy jiná solární elektrárna. Žáček se tak podle soudu dopustil maření výkonu úřední osoby z nedbalosti. Soud mu za to dnes uložil trest deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Dalším odsouzeným je zaměstnanec Vlčkovy společnosti Tower of Power Martin Dupal. Podle soudu zaslal na ERÚ nedostatečné, nepravdivé a zčásti padělané doklady o elektrárně s cílem získat licenci. Brněnský soud ho za to dnes poslal na 5,5 roku do vězení.

Pátou odsouzenou je Ilona Florianová, která licenci na Energetický regulační úřad vydala a učinila tak, přestože měla neúplné a rozporné podklady. Dostala osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky za maření výkonu úřední osoby.

Falešný reklamační protokol

Soudce Novotný připomněl, že v kauze je několik falešných dokladů vytvořených Vlčkem a Svobodou. Podle něj si sami vyrobili reklamační protokol o tom, že Tower of Power vrací německé firmě stovky solárních panelů, které jsou závadné. Nic takového ale vyšetřování nepotvrdilo. Navíc sepsali předávací protokol o uvedení elektrárny do zkušebního provozu za situace, kdy na ní nebyl nainstalovaný jediný panel.

"Přesně věděli, v jakém stavu elektrárna je," uvedl soudce. Vlček se Svobodou byli podle něj vedeni snahou za každou cenu získat licenci a tím dosáhnout na výhodnou výkupní cenu energie. Oba dnes také dostali milion korun pokuty. Vynesení rozsudku se neúčastnili. Vinu popírají; svalují ji jeden na druhého. Verdikt zatím není pravomocný.

Na nesrovnalosti přišli nakonec pracovníci ERÚ a licence byla Vlčkovi v dubnu 2011 odebrána. Škoda tedy nevznikla.

Případ Držovice je jedním z prvních podvodů se solární energií v ČR, který skončil rozsudkem. Policie jich vyšetřuje kolem 200. V roce 2008 bylo v ČR 249 solárních elektráren. Jejich počet vzrostl počátkem roku 2010 na 6032 a k 1. lednu 2011, do kdy platily výhodné ceny za dodanou energii do sítě, jich bylo licencováno 12.861. Změna ve výkupních cenách nastala rozhodnutím zákonodárců. Snížili ji, protože tak chtěli omezit podporu fotovoltaiky v zemi.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...